Bieszczadzki Dom Kultury realizuje projekt pod nazwą „Leskie obrazy żywej historii” w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE:

  • całkowita wartość programu105 150,00 zł
  • dofinansowanie 88 000,00 zł.

"LESKIE OBRAZY ŻYWEJ HISTORII" to projekt nawiązujący do historii Miasta i Gminy Lesko stanowiącej wyjątkową przestrzeń na mapie południowo- wschodniej Polski. Miasto Lesko to miejsce, które od momentu jego założenia w 1470 roku przez Stanisława Kmitę przyciągało swą niecodziennością zacnych obywateli oraz przedstawicieli świata literatury i sztuki, którzy na trwale wpisali się w historię i dziedzictwo zarówno Leska, okolic jak i całego kraju.

Bieszczadzki Dom Kultury mając świadomość bogatego dziedzictwa kulturowego i narodowego gminy Lesko oraz przypadającej w tym roku rocznicy 555-lecia istnienia miasta, chce realizować zadanie pozwalające mieszkańcom i przebywającym w nim turystom przybliżać lokalną historię . Efektem finalnym projektu będzie wystawienie w przestrzeniach miasta rzeźb polichromicznych, postaci historycznie związanych z Leskiem i gminą Lesko. Działania prowadzone w ramach projektu będą przeprowadzane tak aby angażować w ich tworzenie i udział lokalną społeczność, poprzez różne formy przekazu artystycznego jak: teatr, sztuka, poezja czy muzyka.


Wydarzenia realizowane w ramach projektu to:

  • Spektakl teatralny „Zemsta” w wykonaniu Teatru Nowa Lutnia z Łańcuta : 27.03.2025 (sala widowiskowa BDK). Spektakl skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, zakończony zostanie prelekcją „Fredro wiecznie żywy”.
  • Spektakl teatralny „Jedno życie leskie” w reż. Jarosława Figury: 06.04.2025 godz. 19:00 (Synagoga w Lesku). Spektakl opowiada o życiu Franciszki i Józefa Zwonarz z Leska. Sprawiedliwi wśród narodów świata.
  • Wieczór liryków miłosnych Adama Mickiewicza, które stworzył dla Henrietty Ewy Ankwiczównej, związanej z miejscowością Średnia Wieś w gminie Lesko: 13.05.2025 (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lesku).
  • Plener rzeźbiarski – 30.05 – 7.06 2025 – dziedziniec Zamku Kmitów. Sześciu zaproszonych artystów w trakcie dziewięciodniowego pleneru rzeźbiarskiego w przestrzeniach miasta wykona rzeźby postaci historycznie związanych z Leskiem, a będą to postaci: Piotra Kmity, Aleksandra Fredry, Zygmunta Kaczkowskiego, Henrietty Ewy Ankwiczównej oraz Franciszki i Józefa Zwonarzy. Artyści tworzyć będą swoje dzieła w przestrzeniach miasta Leska tak aby mieszkańcy oraz turyści mogli widzieć ich pracę.
  • Wernisaż poplenerowy z koncertem zespołu Akermańcy z Ukrainy: 21.06.2025. Podczas wernisażu odbędzie się performance z udziałem mieszkańców, którzy wcielą się w wyrzeźbione postaci i "ożywią" je prezentując mini scenki związane z daną historią. Podczas wernisażu wykonane zostaną również podesty ekspozycyjne, zamontowane rzeźby oraz urządzenia ożywiające z systemami QR.


                                

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE”