Leczenie osób uzależnionych co do zasady jest dobrowolne, a przymus leczenia może być nałożony wyłącznie przez Sąd. Sądami właściwymi do rozpatrywania spraw o przymusowe leczenie są Wydziały Rodzinne i Nieletnich w Sądach Rejonowych. Przepisy regulujące procedurę leczenia osób uzależnionych od alkoholu reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Do Sądu złożyć wniosek mogą dwie instytucje:

  • Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
  • Prokuratura.

Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lesku, zwana dalej Komisją, prowadzi sprawy o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego wyłącznie wobec osób mieszkających lub przebywającej na terenie miasta i gminy Lesko

Komisja działa w oparciu o artykuły 24, 25 i 26 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku (Dz.U.2019.2277 tj. z dnia 2019.11.19 z poźn. zmianami).

Art. 24. Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.

Art. 25. Na badanie, o którym mowa w art. 24, kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, na jej wniosek lub z własnej inicjatywy.

Art. 26. Osoby, o których mowa w art. 24, jeżeli uzależnione są od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym. Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone.

Wnioski o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego (pobierz wzór Wniosku) należy składać w zamkniętej kopercie w punkcie obsługi klienta Urzędu Miasta i Gminy Lesko, ul. Parkowa 1, 38-600 Lesko bądź przesłać drogą pocztową na adres: Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lesku, ul. Parkowa 1, 38-600 Lesko.

Wezwania na posiedzenia są wysyłane drogą pocztową:

  • Osoba, której postępowanie dotyczy otrzyma wezwanie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
  • Wnioskodawca i podani przez niego świadkowie otrzymają zawiadomienie zwykłym listem.
  • Na prośbę wnioskodawcy, możliwe jest wezwanie świadków na inną godzinę niż osoba zgłaszana.
    • jeżeli osoba zgłoszona utrzymuje, że nie ma problemu alkoholowego i nie wyraża chęci podjęcia leczenia odwykowego, zostaje skierowana na badania do biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu. Na ww. badania musi się zgłosić w terminie ustalonym z biegłymi i podanym w zawiadomieniu (skierowanie na badanie doręczane jest listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Badanie jest bezpłatne. Komisja po otrzymaniu opinii biegłych, wzywa osobę zgłoszoną i ustala dalszy tok postępowania.
    • jeśli osoba zgłoszona przyznaje, że ma problem alkoholowy i zgadza się na podjęcie dobrowolnego leczenia odwykowego, Komisja nadzoruje czy leczenie faktycznie zostało podjęte i jest kontynuowane.

Posiedzenia Komisji odbywają się popołudniu, po godz. 1500. Ich częstotliwość, jak i czas oczekiwania na wezwanie zależy od ilości złożonych wniosków, zazwyczajwynosi od dwóch do czterech tygodni.

- niestawienie się na posiedzenie Komisji osoby zgłoszonej nie wstrzymuje biegu sprawy.

- jeżeli Wnioskodawca posiada informacje o zaistniałych zmianach dotyczących osoby wobec, której toczy się postępowanie powinien, dla dobra tej osoby, poinformować o nich Komisję.

Komisja każdą sprawę rozpatruje indywidualnie:

W zależności od wyniku badania biegłych oraz postawy osoby zgłoszonej (chęci dobrowolnego leczenia lub jej braku) Komisja decyduje na posiedzeniu czy skieruje wniosek o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu do Sądu Rejonowego. Wnioski tutejszej Komisji są rozpatrywane przez III Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Lesku ul. Plac Konstytucji 3 Maja 9  38-600 Lesko. Postanowienie sądu zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego obowiązuje 2 lata, w niektórych przypadkach leczenie poddane jest nadzorowi kuratora sądowego.

Dane kontaktowe:

Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lesku:

38-600 Lesko, ul. Parkowa 1

telefon: 13 469 8313

adres email: mgkrpa@lesko.pl