Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych

Odnawialne Źródła Energii

Gmina Lesko pozyskała dotację unijną dla swoich mieszkańców na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. W ramach projektu partnerskiego pn. „Wsparcie energetyki rozproszonej wśród mieszkańców Gmin Jaśliska, Lesko i Rymanów” na terenie gminy Lesko zostały zamontowane:
- 22 kotły na biomasę o mocy 15, 20 i 25 kW,
- 81 instalacji solarnych (2 kolektory słoneczne z zasobnikiem na wodę 300 l – 44 kpl, 3 kolektory słoneczne z zasobnikiem na wodę 300 l – 37 kpl),
- 190 instalacji fotowoltaicznych o mocy 2,04, 3,06 i 5,10 kW.

Łącznie projektem zostały objęte 284 gospodarstwa domowe.

Celem nadrzędnym projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej i poprawa jakości powietrza. Realizacja projektu wpływa również na zwiększenie odpowiedzialności mieszkańców za stan środowiska naturalnego.

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, zamontowane w domach uczestników projektu, przyczyniły się także do poprawy komfortu życia mieszkańców oraz wpłynęły na obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych.

Dzięki zainstalowaniu w gospodarstwach kolektorów słonecznych do produkcji ciepłej wody użytkowej w ciągu roku użytkownicy mają zapewnione pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową średnio w około 60% w skali całego roku. Dzięki tej instalacji osoby, które dotychczas do podgrzewu ciepłej wody używały kotłów na paliwo stałe oszczędzają bardzo dużo czasu.

Zastosowanie nowoczesnych automatycznych kotłów opalanych biomasą przyczyniło się również do poprawy komfortu życia mieszkańców. Zastosowanie zasobników na pellet i automatycznych podajników oraz palników samooczyszczających się z zapalarkami powoduje ograniczenie codziennych czynności obsługowych związanych zpozyskiwaniem energii do ogrzewania budynków i ciepłej wody użytkowej. Obsługa automatycznych kotłów sprowadza się do zasypania paliwa (pelletu) do zasobnika około jeden raz w tygodniu oraz do opróżnienia szuflady z popiołem w tym samym okresie. Raz na dwa tygodnie powinien być przeprowadzony przegląd palnika i jego oczyszczenie w celu poprawy jakości spalania. Spalanie dobrej jakości pelletu, o niskiej wilgotności i bez dodatków chemicznych lepiszczy sprawia, że czyszczenie komina jest konieczne około dwa razy w ciągu roku.

Stosowanie złej jakości pelletu z dodatkami lepiszczy chemicznych oraz odpadów z produkcji meblarskiej i pyłów zawierającychHDFiMDF (pellet przemysłowy) spowoduje konieczność częstego czyszczenia palnika i kotła oraz przewodu kominowego.Duże ilości mogącej powstawać w procesie spalania szlaki mogą być przyczyną wadliwej pracy palnika i w konsekwencji jego uszkodzenia, które nie będzie podlegałonaprawie gwarancyjnej ze względu na stosowanie nieprawidłowego rodzaju paliwa. Każdy mieszkaniec powinien zadbać o to, aby przy zakupie paliwa dostawca dostarczył wraz z paliwem wyniki badań pelletu i jego certyfikat.

Instalacje fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne mają również duże znaczenie ekonomiczne i pozwalają na wygenerowanie znacznych oszczędności związanych z kosztami eksploatacyjnymi gospodarstw domowych.


Informacja dla użytkowników instalacji c. o. zasilanych z kotłów Heiztechnik w załączeniu:

1.Pismo Wykonawcy instalacji c.o. 

2.Protokół zgłoszenia reklamacyjnego  

3.Instrukcja użytkowania i konserwacji kotłów Hit Pellet 

 

Przypominamy, że zgłoszenia reklamacyjne w przypadku niewłaściwego funkcjonowania kotłowni należy składać w Urzędzie Gminy Lesko bezpośrednio w Biurze Obsługi na parterze lub telefonicznie pod nr 13 469 80 01