Strategia rozwoju gminy

14 października 2021 r. podczas XLIII sesji rady miejskiej przyjęta uchwałą została nowa Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Lesko na lata 2021-2030. Prace nad dokumentem prowadził Ośrodek Psychoprofilaktyki Nowa Perspektywa z Krakowa, a trwały one od 18 listopada 2020 r.
Strategia powstała w odpowiedzi na zmieniające się procesy społeczno-gospodarcze, przestrzenne i środowiskowe Gminy na poziomie lokalnym, ponadlokalnym oraz krajowym. Stanowi ona element dopełnienia do wcześniejszej Strategii, której okres obowiązywał do roku 2020 i zawiera istniejące plany na przyszłość. W niej zrównoważony rozwój stanowi jeden z najważniejszych elementów, do jakiego Miasto i Gmina Lesko dążyć będzie w przyszłości. Strategia Rozwoju ma za zadanie eliminować istniejące bariery na rzecz wykorzystywania lokalnych atutów.
Dokument powstał we współpracy z władzami lokalnymi, z zachowaniem zasady partycypacji społecznej, gdzie społeczność lokalna miała decydujący wpływ na proces jego tworzenia. W procesie tym, podjęto szereg działań mających na celu włączenie mieszkańców Gminy w tworzenie Strategii, przez co dany obraz Gminy jest spójnym spojrzeniem zarówno władz lokalnych na proces rozwoju, jak również zaangażowanej społeczności lokalnej.
W wyniku prac nad dokumentem przygotowano wnioski z diagnozy
strategicznej gdzie najwyżej oceniono poziom oświaty, kolejno przestrzeń
i środowisko oraz ochronę zdrowia i turystykę. Wśród najważniejszych
obszarów problemowych wyodrębniono bariery z zakresu infrastruktury
technicznej, komunikacji, gospodarki, kultury, sportu i rekreacji.
Została również sporządzona analiza SWOT wraz z drzewem problemów, które
ukazało istniejące, najważniejsze bariery dla gminy oraz pozwoliło na
wskazanie kluczowych problemów, które w późniejszym procesie planowania
strategicznego przełożyły się na cele strategiczne. Wyodrębnione zostały
także Obszary Strategicznej Interwencji wymagające szczególnego
wsparcia w zakresie proponowanych inwestycji. Są to:
- OSI rzeki San,
- OSI sołectwa objęte marginalizacją,
- OSI sołectwa podmiejskie.
Przygotowano dla nich zakładane zadania do realizacji.
W dokumencie znalazła się również Misja oraz Wizja Gminy przedstawiająca stan, który chcemy uzyskać w najbardziej korzystnych warunkach rozwoju. Wyznacza ona określony punkt orientacyjny.
Finalnym aspektem przeprowadzonych prac było stworzenie kierunków rozwoju gminy i zadań w postaci inwestycji oraz działań przedstawionych w modelu struktury przestrzenno-funkcjonalnej.
Dla prawidłowego nadzoru nad wdrażaniem strategii
przygotowano propozycję systemu wdrażania, monitoringu oraz ewaluacji.
Mimo, że dokument Strategii Gminy pozostaje fakultatywnym, jest on wsparciem dla władz gminy w jej strategicznym zarządzaniu oraz ogromnym ułatwieniem i przygotowaniem do skutecznego pozyskiwania środków z funduszy europejskich i krajowych w nowej perspektywie finansowej.