Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych

Przedszkole Samorządowe w Lesku

Nazwa placówki: Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Lesku

Adres: 38 – 600 Lesko, ul. Z. Kaczkowskiego 26

Adres e – mail: pslesko@onet.pl

Adres www: http://www.przedszkolelesko.pl/

Adres BIP: https://bipprzedszkole.lesko.pl/

Tel: 13 469 83 70

Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Lesku powstało we wrześniu 1981r.

Od 1 września 1989r. funkcjonuje w wolnostojącym, dużym, dwupiętrowym budynku położonym na wzgórzu osiedla Smolki. Sale zajęć są duże, przestrzenne, jasne, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym, kolorowe i pięknie udekorowane. Teren wokół przedszkola jest spokojny i bezpieczny, odległy od hałasu miejskiego. Placówka posiada nowoczesny i bezpieczny plac zabaw.

Przedszkole jest placówką 8 oddziałową, do której uczęszczają dzieci w wieku od 3-6 lat.

Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 – 16.00.

Przedszkole zatrudnia 35 osób:

  • 21 nauczycieli ( w tym dyrektor)
  • 14 pracowników obsługi i administracji.

Dyrektor – mgr Barbara Zgłębicka.

Kadra pedagogiczna posiada wysokie kwalifikacje i duże kompetencje.

W naszym przedszkolu stosuje się nowatorskie i innowacyjne rozwiązania. Służą one rozwijaniu zdolności i zainteresowań, zaspokajają potrzeby dzieci np. zdrowotne (ruchu, zdrowego stylu życia, dbania o własne zdrowie), poznawcze - naturalnej ciekawości poznawczej, zabawy, bezpieczeństwa, relaksu, społeczne (wzajemne współdziałanie i współżycie, przestrzeganie określonych zasad i norm), emocjonalne (osiągnie sukcesów, przyjmowanie porażek, poczucie własnej wartości).

Stosowanie nowatorskich rozwiązań wynika głownie z systematycznej obserwacji i analizy osiągnięć dzieci ich zachowań i możliwości oraz naturalnej potrzeby wyrażania siebie i pokazywania swoich umiejętności i zdolności. Nauczyciele podejmują takie nowatorskie i alternatywne działania, aby wspierać dzieci w ich rozwoju i dać im szansę na rozwijanie siebie w różnych sferach życia.

Organizują ciekawe zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem aktywizujących metod pracy np. pedagogika zabawy KLANZA, Kinezjologia Edukacyjna Dennisona, elementy metody W. Sherborne, Burza mózgów, Orffa, R. Labana, Majchrzak.

W przedszkolu organizowane są zajęcia dodatkowe finansowane przez Urząd Miasta i Gminy Lesko:

  • zajęcia logopedyczne
  • kółko ludowe
  • szachy.

Dzieci uczestniczą także w zajęciach z języka angielskiego oraz religii.

Podejmowane są również różnorodne działania dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych np. zajęcia rewalidacyjne dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W przedszkolu organizowane są różnorodne imprezy i uroczystości i imprezy z udziałem rodziców, przedstawicieli władz miasta oraz różnych instytucji, podczas których dzieci mają możliwości zaprezentowania się na scenie, przed publicznością i pokazania swoich umiejętności tanecznych, wokalnych i recytatorskich np. „Przedszkolaki Ojczyźnie” z okazji Święta Niepodległości”, „Jestem sobie przedszkolaczek” – pasowanie 3 – latków na przedszkolaków, spotkania wigilijne, Dzień Babci i Dziadka, Światowy Dzień Pluszowego Misia, „Dzień z Misiem Uszatkiem” – dzień patrona, „Żegnaj przedszkole kochane” – uroczystość pożegnania przedszkola, „Nasza Pani jest kochana” z okazji Dnia Edukacji Narodowej, występy taneczna podczas festynu przedszkolnego z okazji Dnia Matki i Ojca i Dnia Dziecka, „Przedszkolaki z biało – czerwoną z okazji Święta Flagi.

Dzieci biorą udział w różnych ogólnopolskich i lokalnych konkursach:

-recytatorskich;

-plastycznych;

- oraz zawodach sportowych.

Nauczyciele organizują także wewnątrzprzedszkolne konkursy plastyczne i recytatorskie o różnorodnej tematyce ( przyrodniczo – ekologicznej, zdrowotnej, patriotycznej, o bezpieczeństwie o naszym mieście i regionie).

Wzbogacają realizację podstawy programowej poprzez realizację programów własnych, które opracowane zostały przez zespoły nauczycieli np. „Zabawy badawcze w przedszkolu”, „Przedszkolaki Ojczyźnie”.

Dzieci biorą udział w różnych projektach ogólnopolskich realizowanych przez różne instytucje np.:

- „Kubusiowi przyjaciele natury” i „Pięć porcji warzyw, owoców i soku” organizowanych przez firmę KUBUŚ pod patronatem TVN i miesięcznika „Bliżej przedszkola” (uzyskanie przez przedszkole certyfikatów: potwierdzającego przyznanie tytułu „Kubusiowi przyjaciele natury” oraz certyfikatu zrealizowania programu „Pięć porcji warzyw, owoców i soku”);

- Międzynarodowy projekt edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” zorganizowany przez Miejskie Przedszkole Nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim;

- „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” zorganizowany przez Wydawnictwo MAC i miesięcznik „Bliżej przedszkola”;

- Skąd się biorą produkty ekologiczne” zorganizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współpraca przedszkola z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Ustrzykach Dolnych;

- „Wyzwania Teodora” organizowanego przez Publiczne Przedszkole im. Jana Pawła II w Woli Dębińskiej pod patronatem Wójta Gminy Dębno oraz Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi;

- „Książka dla przedszkolaka” – projekt zorganizowany przez miesięcznik „Bliżej przedszkola.

Ważnym elementem naszej działalności jest dobra współpraca z rodzicami. Organizujemy często zajęcia otwarte dla rodziców. Także przedszkolne imprezy

i uroczystości to forma współpracy, która cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Współpracując z rodzicami, staramy się aby nasze działania wychowawcze były spójne i jednolite. W tym celu prowadzone są częste rozmowy indywidualne z rodzicami, słuchamy opinii i uwag rodziców, liczymy się z ich zdaniem, zachęcamy i włączamy rodziców w życie przedszkola np. wspólnie organizując imprezy i uroczystości przedszkolne, wycieczki, zapraszamy rodziców na zajęcia otwarte, staramy się podsuwać pomysły dotyczące rozwiązywania problemów wychowawczych z dziećmi.

Rodzice pomagają przy organizacji imprez i uroczystości przedszkolnych, w opiece na dziećmi, przy wykonywaniu pomocy dydaktycznych i dekoracji pomieszczeń przedszkola.

Współpracujemy także ze środowiskiem lokalnym, z różnymi instytucjami lokalnymi, które aktywnie uczestniczą w życiu naszej placówki i wspierają nasze działania.

Każdego roku organizujemy różne imprezy dla dzieci, rodziców, a także środowiska np. festyn z okazji Dnia Dziecka, w którym biorą udział nie tylko przedszkolaki, ale także dzieci z całego miasta, co kilka lat Sportową Olimpiadę Przedszkolaków pod hasłem „Sprawny i zdrowy przedszkolak”, w której uczestniczą dzieci z przedszkoli orazoddziałów przedszkolnych Gminy Lesko.

Uczestniczymy także w imprezach środowiskowych np. z okazji Dni Leska, Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja, w kiermaszach świątecznych.

Przedszkolaki uczestniczą w akcjach charytatywnych np.:

- „Nakrętka nadziei” we współpracy z Fundacją „Czas nadziei”- wspólnie z rodzicami zbieranie plastikowych nakrętek na rzecz pomocy dzieciom niepełnosprawnym;

-„Dorośli i Dzieciaki Pomóżcie Nakarmić Psiaki i Kociaki” na rzecz schroniska „Kundelek” w Lesku – zorganizowanie zbiórki żywności i akcesoriów dla bezdomnych zwierząt;

- Zbiórka przyborów szkolnych dla polskich dzieci na Białorusi zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kibiców na rzecz Rodaków na Kresach Wschodnich „Polscy Kibice dla Kresowiaków”.

Włączamy się do akcji ogólnopolskichnp.:

- „Szkoła do hymnu” zorganizowanej przez Ministerstwo EdukacjiNarodowej – wspólne, uroczyste zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu „Mazurek Dąbrowskiego” okazji Narodowego Święta Niepodległości;

-„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka” z okazji rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka zorganizowanej przez UNICEF’;

- „Brawa od dzieci” zorganizowanej przez Niepubliczne Przedszkole w Rogoźnicy pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Wszystkie dzieci wraz z wychowawcami, bijąc brawa, okazały wdzięczność tym wszystkim, którzy biorą udział w walce z COVID-19: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, personelowi całej służby zdrowia, a także policjantom, strażakom, żołnierzom i wolontariuszom.

Każdego roku we współpracy z rodzicami i różnymi instytucjami organizujemy dzieciom ciekawe wycieczki, aby mogły poznać nie tylko najbliższe otoczenie, ale także inne ciekawe regiony naszego kraju np. wycieczki do Muzeum Lalek w Pilźnie, Budownictwa Ludowego w Sanoku, Budownictwa Naftowego wBóbrce, Przyrodniczego w Ustrzykach Dolnych, M. Konopnickiej w Żarnowcu, na przejście graniczne w Krościenku, do Rezerwatu wilków w Orelcu, Mini ZOO w Berezce, do Mini ZOO w Lisznej i wiejskiej chaty w Roztokach Dolnych, Muzeum Szkła w Krośnie.



Gmina Lesko realizuje projekt „Program wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach”

Przedszkole Samorządowe w Lesku uczestniczy w programie pilotażowym pn. „Program wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach”, którego celem jest promocja i wdrożenie rozwiązań dwujęzycznych w przedszkolach publicznych zlokalizowanych  na terenie województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2022/2023 poprzez wprowadzenie programu wychowania dwujęzycznego polegającego na powszechnym, codziennym, równoległym do języka ojczystego nauczaniu języka angielskiego. Jest to specjalnie wykreowany  świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych, zarówno indywidualnych jak i grupowych. 

Pilotażowy „Program wsparcia powszechnej dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach” jest realizowany przez Departament Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.


„Ogrodowy zawrót głowy Misia Uszatka” - rozpoczynamy projekt w leskim przedszkolu




Początkiem stycznia ruszyła realizacja projektu pn. ,,Ogrodowy zawrót głowy Misia Uszatka”, na który Gmina Lesko otrzymała grant w wysokości 15 000 zł przekazany przez Fundację BGK w ramach programu grantowego „Na dobry początek! XIV edycja 2021".

Dzięki pozyskanym środkom Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Lesku wprowadzi do pracy dydaktycznej, nową, bogatą ofertę zajęć ruchowych dostosowanych do potrzeb rozwojowych dzieci.

W chwili obecnej trwa pierwszy etap działań, który polega na opracowaniu przez personel pedagogiczny placówki, innowacyjnego programu z wykorzystaniem gier podwórkowych. Wypracowany przez nauczycieli program zostanie dodatkowo skonsultowany z psychologiem, pedagogiem oraz fizjoterapeutą.

W wyniku tych prac powstaną scenariusze zabaw i gier w plenerze, po których prowadził będzie dzieci Miś Uszatek - patron placówki.

Edukacja przez zabawę na świeżym powietrzu to nie tylko doskonałe ćwiczenie koordynacji ruchowej, ale też trening umiejętności pracy w grupie oraz zachęta do aktywnego, kreatywnego spędzania wolnego czasu.

W kolejnym etapie na dziedzińcu przedszkola zostaną zamontowane gry podwórkowe, które nie tylko będą „narzędziem pracy z dziećmi”, ale również uzupełnią istniejący plac zabaw o dodatkowe, barwne i atrakcyjne elementy.

Projekt potrwa do czerwca 2022r., a w jego ramach zaplanowane są różne atrakcje, takie jak:

- Tygodniowy blok tematyczny "Gry podwórkowe stare i nowe"

- Dzień zabaw i gier podwórkowych

- Dzień przedszkolaka „Podwórkowy zawrót głowy”

- Konkurs międzygrupowy „Wyskacz to”

- Dzień sportu.

O dalszych etapach realizacji projektu będziemy na bieżąco informować.

Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli w ramach projektu grantowego ”Ogrodowy zawrót głowy Misia Uszatka”

W Przedszkolu Samorządowym im. Misia Uszatka w ramach realizowanego przez Gminę Lesko projektu pn. ”Ogrodowy zawrót głowy Misia Uszatka”, odbyły się warsztaty WDN (czyli Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli), których celem było opracowanie innowacyjnego programu pracy z dziećmi z wykorzystaniem gier podwórkowych.

Nauczyciele obejrzeli prezentację multimedialną „Gry i zabawy podwórkowe dawniej i dziś” przygotowaną przez Panią mgr Ewelinę Nycz. Podczas warsztatów nauczyciele przybliżyli sobie rodzaje i zasady gier, w które bawiono się dawniej, dokonując ich analizy w kierunku nowatorskiego wykorzystania i dostosowania ich do opracowanego programu.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w ramach programu grantowego „Na dobry początek! XIV edycja 2021"

Fot. Agnieszka Szpiech