Zespół taneczny "Bieszczadzkie Żabki" powstał w 1981 roku przy Szkole Podstawowej w Lesku. Założycielkami zespołu były Panie Alina Lis i Lidia Król. Wówczas stroje projektowała i wykonywała Pani Helena Grzybowska. 

A nazwa? Nazwa "Bieszczadzkie Żabki" została wymyślona podczas IV Ogólnopolskich Konfrontacji Dziecięcych Zespołów Tanecznych w Koninie. Inspirację stanowił przygotowany właśnie na ten festiwal taniec "Była sobie żabka mała". Pierwszym układem tanecznym jaki został ułożony był "Lajkonik" oparty na elementach krakowiaka, gdzie pierwszą solówkę wytańczyła Sylwia Kalisz. Na arenie ogólnopolskiej (wyjazd doszedł do skutku za sprawą dyrektor Domu Kultury Pani Małgorzaty Bielinis) zespół wystąpił z układami "Jarzynowy taniec", "Cyrkowe koniki" i "Była sobie żabka mała". W tym ostatnim układzie odkryta została Barbara Lelek, która przez wiele lat tańczyła w solowych partiach. Tymi układami w 1983 roku zespół na festiwalu w Koninie otrzymał III Nagrodę. Rok później układ "Krasnoludki" zdobył na tym festiwalu I Nagrodę. Solówkę w tym układzie miała Agnieszka Buksztel.

W pierwszych latach działalności zespół ćwiczył w świetlicy szkoły podstawowej lub na korytarzu. Z powodu remontu Domu Kultury dzieci występowały na scenie jedynie na festiwalach czy też przeglądach. Dopiero pod koniec lat 80-tych zespół miał możliwość ćwiczeń w sali baletowej w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. 

Należy wspomnieć, że od samego początku zespół prezentował inscenizacje taneczne. Kategoria ta pojawiła się na festiwalu w Koninie w 1984 roku. Nie wykluczone, że na to wpływ miały także układy "Bieszczadzkich Żabek". Bardzo ciekawą, trzynastominutową inscenizację o nazwie „Zaczarowany las” zespół przedstawił na festiwalu w Koninie w 1985 roku. Żabki za taniec otrzymały III Nagrodę. W 1986 roku z zespołu odeszła Pani Lidia Król i współpracę z zespołem rozpoczęła Pani Halina Buczarska. Od 1983 roku zespół został przejęty przez powstałe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Lesku. Pierwszym Dyrektorem była Pani Helena Grzybowska, która także identyfikowała się z zespołem. Na przestrzeni kolejnych lat zespół tworzył, oprócz inscenizacji tanecznych, układy dyskotekowe, show-dance, miniatury taneczne. W 1987 roku grupa taneczna uczestniczyła po raz pierwszy na Harcerskim Festiwalu w Kielcach (Brązowa Jodła). W wieku 4 lat jako mała kaczuszka zadebiutowała Małgosia Lis - obecny choreograf grupy tanecznej. W prasie kieleckiej pojawiła się notatka, że jest najmłodszym uczestnikiem wydarzenia. W 1987 roku zespół wyjechał z koncertami do Saratowa nad Wołgę (Rosja). Podróż samolotem niewątpliwie była wielkim przeżyciem. W 1998 roku zespół ćwiczył i tańczył w dwóch grupach: młodszej i starszej. W 2001 roku "Bieszczadzkie Żabki" wzięły udział w festiwalu w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie młodsza grupa zdobyła Tytuł Laureata, Nagrodę MEN-U i Publiczności, a starsza grupa Wyróżnienie. Od 2008 roku wszystkie grupy przeszły pod Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku jako jednostki patronującej. 


Instruktorkami Zespołu Tanecznego "Bieszczadzkie Żabki" są Panie Alina Lis, Małgorzata Lis -Pasionek i Agnieszka Lis. 

Obecnie istnieją cztery grupy wiekowe: „Kijanki”, „Mini Żabki”, „Bieszczadzkie Żabki”, „Foks”. Zespół zapraszany jest do udziału w wielu imprezach głównie na terenie miasta, gminy oraz województwa. Bierze udział w koncertach charytatywnych oraz w licznych Festiwalach rangi Międzynarodowej, Ogólnopolskiej i Wojewódzkiej. Swój program także prezentował za granicą (na Słowacji, Węgrzech oraz Rosji).


W roku 2021 Zespół Taneczny "Bieszczadzkie Żabki" obchodził 40-lecie. Zapraszamy na materiał wideo z jubileuszu:

40-lecie Zespołu Tanecznego "Bieszczadzkie Żabki"


Zapraszamy także do odwiedzania oficjalnej strony internetowej zespołu, gdzie znajdują się szczegółowe informacje oraz wszelkie aktualności:

https://bieszczadzkiezabki.pl