Dnia 25 lutego 2020r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Lesku (ul. Smolki 2) o godzinie 18:00 odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące budowy żłobka, na który Gmina pozyskała dofinansowanie z rządowego programu „Maluch plus”. Zaplanowano w nim utworzenie 40 miejsc opieki dla dzieci do lat 3 z terenu miasta, gminy i powiatu leskiego. Inwestycję potraktowano jako ważną i potrzebną z punktu widzenia społecznego, istotną szczególnie dla młodych rodziców chcących powrócić do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego.
Ponieważ pojawiły się w tej sprawie głosy sprzeciwu, a co za tym idzie prawdopodobieństwo, że nie dojdzie do realizacji inwestycji, n
a wydarzenie zaproszono mieszkańców zainteresowanych tematem żłobka. Kampania informacyjna została tak przeprowadzona, aby wszystkie osoby, a szczególnie te mieszkające w blokach przylegających do placu, na którym zaplanowano budowę żłobka, miały do niej dostęp. Podczas spotkania zostały poruszone najistotniejsze kwestie, a szczególną uwagę poświęcono tym, które budziły najwięcej obaw wśród mieszkańców. Zostały wyjaśnione sprawy związane z wybraniem miejsca na inwestycję, usytuowaniem budynku, jego powierzchnią czy wysokością. Architekt w sposób obrazowy pokazał również, że nie ma obaw, co do zacieniania mieszkań przez nowy obiekt.

Przedstawione zostały rozwiązania dotyczące reorganizacji ruchu na osiedlu Smolki. Wskazano również propozycję usytuowania dodatkowych miejsc parkingowych. Wszystko po to, aby usprawnić życie codzienne mieszkańców osiedla i podnieść jego jakość.

Leszczanie mieli również okazję zapoznać się z propozycjami nowego zagospodarowania przestrzeni zielonej przylegającej do żłobka. Pokazano kilka rozwiązań, których zastosowanie może spowodować, że obecne zupełnie niewykorzystane obszary, nabiorą charakteru wielopokoleniowego placu, w którym każdy odnajdzie miejsce dla siebie.

Razem z mieszkańcami planujemy ich przestrzeń

Ten punkt spotkania rozpoczął proces konsultacji, dlatego mieszkańcy zostali poproszeni o zaznaczenie na mapie swoich oczekiwań. Niektórzy uczestnicy dopisywali również własne uwagi i spostrzeżenia. Mapki z sugestiami zostały dokładnie przeanalizowane, a wnioski będą brane pod uwagę w procesie projektowania tej ważnej przestrzeni. Wszystkie zainteresowane osoby zostaną powiadomione o kolejnym etapie pracy i konieczności konsultacji.

W czasie spotkania głos w sprawie zabrali zarówno mieszkańcy przychylnie nastawieni do budowy żłobka, jak również ci, którym pomysł się nie podoba. Ostatecznie na liście popierających inwestycję znalazło się 57 osób, natomiast „przeciw” było 14 osób.

Ponadto, przeprowadzone zostały dwa dodatkowe badania opinii:

- ankieta internetowa – w której wzięło udział 423 badanych, z czego 81,6% opowiedziało się za budową żłobka;

- poparcie dla żłobka – w ciągu tygodnia wyraziło je 67 rodziców najmłodszych mieszkańców gminy u lekarzy rodzinnych.