Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych

Konsultacje społeczne dot. opracowania zmiany nr 2 Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego “Lesko 7” i zmiany nr 3 Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Lesko

Lesko, dnia 14 grudnia 2020 r.

Informacja podsumowująca proces konsultacji społecznych przeprowadzonych na potrzeby sporządzenia

zmiany Nr 2 Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Lesko 7” oraz

zmiany Nr 3 Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Lesko

W związku z uruchomionymi przez Burmistrza Miasta i Gminy Lesko oraz Radę Miejską w Lesku procedurami w zakresie sporządzenia zmiany Nr 3obowiązującego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Lesko oraz zmiany Nr 2 Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Lesko 7”, przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, które miały na celu zebranie od interesariuszy procesu potrzeb, oczekiwań i propozycji dotyczących zagospodarowania obszaru objętego zmianami.

Konsultacje przeprowadzone zostały w ramach projektu grantowego „Wspólny Plan”, do którego przystąpiła Gmina Lesko, realizowanego we współpracy z Fundacją WiseEuropa oraz Fundacją Stabilo współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 2.19 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Na potrzeby procesu konsultacji opracowany został tzw. Indywidualny Plan Konsultacji (IPK) wraz z harmonogramem rzeczowo-finansowym. Za przygotowanie i przebieg konsultacji odpowiedzialny był powołany w tym celu Zespół konsultacyjny, składający się z czterech pracowników Urzędu, zajmujących się zagadnieniami planowania przestrzennego oraz zagadnieniami z zakresu konsultacji społecznych.

Na potrzeby procesu konsultacji zostało opracowane LOGO konsultacji, które zamieszczane było na wszystkich materiałach informacyjnych i promocyjnych wykorzystywanych w czasie trwania konsultacji. Ponadto na stronie Urzędu Miasta i Gminy Lesko (www.lesko.pl) została utworzona zakładka konsultacji społecznych, w której zamieszczane były wszystkie informacje i ogłoszenia z tego zakresu. Cały proces konsultacji został podzielony na cztery zasadnicze etapy: diagnozy, informowania, zasięgania opinii i informacji zwrotnej.

Na etapie diagnozy poddano analizie posiadane dokumenty planistyczne, a także sporządzono listę grup interesariuszy – uczestników procesu. O uruchomionym procesie i jego etapach poinformowano Radę Miejską w Lesku.

Podczas etapu informowania przeprowadzono szereg działań, których celem było dotarcie do jak największej liczby interesariuszy z informacją o planowanych konsultacjach. Rozpoczęcie kampanii informacyjnej poprzedzone zostało opracowaniem materiałów informacyjnych, promocyjnych i kartograficznych, niezbędnych do przeprowadzenia zaplanowanych działań. Ogłoszenia (2 odrębne informacje) o konsultacjach zostało zamieszczone na stronie internetowej (w zakładce „Konsultacje społeczne” i „Aktualności”) oraz fan-page Gminy, na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy Lesko, Starostwa Powiatowego w Lesku, słupach ogłoszeniowych, a także w wybranych sklepach na terenie miasta Leska, Woli Postołowej i Postołowia. Pojawiła się również informacja prasowa opublikowana w gazecie „Echo Bieszczadów”. O konsultacjach powiadomiono, wysyłając łącznie 45 imiennych zaproszeń, do właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości objętych zmianami dokumentów planistycznych, osób które złożyły wnioski o zmianę MPZP „Lesko 7”, radnych, a także sołtysa obrębu Postołów. W obszarze objętym zmianami rozklejono łącznie ok. 60 sztuk plakatów. Na potrzeby przeprowadzanej kampanii przygotowana i rozprowadzona została ulotka informacyjno-edukacyjna „Jak zmieniać przestrzeń w naszej gminie? Krótki przewodnik o planowaniu przestrzennym w Gminie Lesko”.

Etap III konsultacji - zasięgania opinii - odbywał się w terminie od dnia 16 września 2020 r. do dnia 16 października 2020 r. Na jego potrzeby w budynku Urzędu Miasta i Gminy Lesko został utworzony Punkt konsultacyjny wyposażony w stanowiska komputerowe z dostępem do serwisu konsultacji przestrzennych kMAP, materiały informacyjne i promujące proces konsultacji. Działał wgodzinach pracy Urzędu i obsługiwany był przez członków Zespołu konsultacyjnego.

Na tym etapie konsultacji zainteresowani mogli składać swoje potrzeby, pomysły i opinie do projektowanych zmian studium i miejscowego planu:

  • w formie papierowej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego, możliwego do pobrania w zakładce „Konsultacji społecznych” na stronie gminy www.lesko.pl lub dostępnego w Kancelarii ogólnej lub Punkcie konsultacyjnym w Urzędzie Miasta i Gminy Lesko;
  • w formie elektronicznej za pomocą serwisu konsultacji przestrzennych kMAP, dostępnego pod hasłem „kMAP – pokaż na mapie i opisz swój pomysł na zagospodarowanie miasta i gminy Lesko” który został zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Lesko oraz dodatkowo w zamieszczonej na tej stronie zakładce „Konsultacji społecznych”.

Wypełnione formularze opinii można było przekazać:

a) drogą elektroniczną na adres e-mail: gmina@lesko.pl lub za pomocą serwisu kMAP,

b) drogą korespondencyjną na adres: Urzędu Miasta i Gminy Lesko,

c) bezpośrednio w budynku Urzędu Miasta i Gminy Lesko w tzw. Punkcie konsultacyjnym lub Kancelarii ogólnej;

d) podczas organizowanych spotkań konsultacyjnych.

Równolegle uruchomiona została procedura (wynikająca z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) zbierania przez Burmistrza wniosków do zmiany planu i zmiany studium.

Kolejnym narzędziem wykorzystywanym w procesie konsultacji społecznych była ankieta konsultacyjna – GEOANKIETA, dostępna w wersji elektronicznej za pomocą wyżej opisanego serwisu konsultacji przestrzennych kMAP. Ankieta dostępna była również w wersji papierowej, gdyż takiej wersji domagała się cześć respondentów. W obydwu wersjach zastosowano te same pytania.

Istotnymi działaniami podjętymi w czasie III etapu konsultacji były spotkania konsultacyjne. Spotkania miały charakter otwarty i warsztatowy, a udział w nich brali w szczególności właściciele działek położonych w obrębie obszaru objętego zmianami, mieszkańcy, przedsiębiorcy, radni, lokalni działacze i społecznicy. W sumie odbyły się 2 spotkania, w których uczestniczyło łącznie 57 osób.

Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbyło się w dniu 17 września br. w budynku Urzędu Miasta i Gminy Lesko. Podczas spotkania uczestników (w liczbie 32 osób) wprowadzono w tematykę planowania przestrzennego, przybliżając istotne pojęcia i podstawowe zagadnienia planowania przestrzennego, przedstawiono cele i etapy konsultacji. Omówiono zrealizowane przez Gminę etapy procedury planistycznej. Ponadto, uczestniczący w spotkaniu urbanista – wykonawca zmian omówił przedmiot zmiany nr 2 planu i zmiany nr 3 studium, przedstawił obowiązujące dokumenty. W dalszej części spotkania członek Zespołu konsultacyjnego przedstawił możliwości i formy składania opinii w ramach przeprowadzanych konsultacji. Istotnym etapem spotkania był panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy zadawali pytania, zgłaszali i proponowali swoje sugestie i pomysły, które bezpośrednio oceniał urbanista. Ostatnia część spotkania miała charakter warsztatowy – dyskutowano nad konkretnymi rozwiązaniami i pomysłami dla każdego z 6 terenów konsultacyjnych. Całe spotkanie było transmitowane na żywo on-line na kanale YouTube Urzędu Miasta i Gminy Lesko (https://www.youtube.com/watch?v=_T9zqkBY1j0&t=11s). Transmisja on-line została również udostępniona w mediach społecznościowych gminy na Facebooku.

Drugie spotkanie konsultacyjne odbyło się w dniu 12 października br. Aby „wyjść” do mieszkańców i jeszcze lepiej pokazać zidentyfikowane problemy, spotkanie zorganizowane zostało w plenerze, na terenie objętym zmianami, w miejscowości Wola Postołowa. W spotkaniu oprócz członków Zespołu konsultacyjnego uczestniczył również Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Lesko, a także ekspert-planista ze strony Grantodawcy (który służył wsparciem merytorycznym w zakresie planowania przestrzennego) oraz zainteresowani tematyką spotkania mieszkańcy i przedstawiciele poszczególnych grup interesariuszy, w łącznej liczbie 25 osób. Na spotkaniu koordynator Zespołu konsultacyjnego omówił dotychczasowy przebieg procesu konsultacji oraz zgłoszone dotychczas opinie, które zaproponowano do uwzględnienia w zmianie planu.Przedstawiona została graficzna część zmiany nr 2 MPZP Lesko 7 i zmiany nr 3 Studium, przygotowana przez urbanistę – wykonawcę zmian, uwzględniająca omówione opinie. W kolejnej części spotkania odbyła się dyskusja nad zaproponowanymi wariantami zmian, która skupiła się przede wszystkim na problemach rozkładu ciągów komunikacyjnych, ich charakteru (drogi wewnętrze czy publiczne) oraz potrzeb w zakresie dopuszczenia w obszarze objętym zmianami funkcji rekreacyjnej i usługowej. Ostatni etap spotkania, zaplanowany został w formie „spaceru badawczego”, którego trasa wyznaczona została wzdłuż jednego z ciągów komunikacyjnych zaproponowanych w obszarze objętym zmianami (wydzielonego i oznaczonego geodezyjnie w terenie na potrzeby spotkania). Przeprowadzony w terenie spacer miał na celu zobrazowanie trasy planowanej do wyznaczenia w zmianie planu drogi wewnętrznej, zaznajomienie właścicieli działek, przez które droga ta będzie przebiegać,jak kształtować się będą odległości drogi od zabudowań mieszkalnych.

Ostatni etap konsultacji – informacja zwrotna, poświęcony jest podsumowaniu przeprowadzonych konsultacji, przeanalizowaniu złożonych opinii i ich identyfikacji, w celu sprecyzowania wskazań dla urbanisty. Ta część procesu konsultacji odbyła siębez udziału interesariuszy i obejmowała ściśle pracę powołanego Zespołu konsultacyjnego.

Wyniki konsultacji społecznych

W trakcie konsultacji społecznych złożonych zostało:

  • 2 wnioski formalne dot. zmiany nr 2 MPZP „Lesko 7”,
  • 20 opinii,
  • 20 geoankiet

Wszystkie ww. wnioski, opinie i ankiety złożone zostały w wyznaczonym terminie, w sposób prawidłowy, wszystkie zostały rozpatrzone.

Informacja podsumowująca złożone wnioski formalne

W toku, prowadzonej równolegle do procesu konsultacji społecznych, uruchomionej procedury wpłynęły 2 wnioski formalne. Obydwa wnioski dotyczyły zmiany nr 2 MPZP „Lesko 7”.

Zestawienie tabelaryczne wniosków formalnych złożonych podczas konsultacji społecznych wraz z oceną możliwości ich uwzględnienia w opracowywanych dokumentach, przedstawiono w załączniku nr 1 do niniejszej Informacji podsumowującej proces konsultacji społecznych. Jeden z wniosków tylko w części wchodzi w zakres merytoryczny zmiany planu, i w tym zakresie został wskazany do uwzględnienia. Natomiast drugi wniosek dotyczy terenu nie objętego projektowanymi zmianami i z tego powodu brak jest możliwości jego uwzględnienia.

Formalne rozpatrzenie złożonych wniosków nastąpi w ramach procedury planistycznej, zarządzeniem Burmistrza, które zostanie zamieszczenie w BIP.

Informacja podsumowująca złożone opinie

W toku procesu konsultacji społecznych wpłynęło 21 opinii, w tym 7 złożonych na formularzu papierowym, 13 za pomocą serwisu kMAP. Wszystkie dotyczyły zmiany nr 2 MPZP „Lesko 7”. Nie wpłynęła ani jedna opinia, która dotyczyłaby zmiany studium. Spośród zebranych 21 opinii, 20 opinii zatwierdzono. Jedna opinia – testowa - sprawdzająca funkcjonowanie aplikacji - została odrzucona.

Zestawienie tabelaryczne opinii złożonych podczas konsultacji społecznych wraz z oceną możliwości ich uwzględnienia w opracowywanych dokumentach, przedstawiono w załączniku nr 2 do niniejszej Informacji podsumowującej proces konsultacji społecznych. Z zatwierdzonych ogółem 20 opinii, 12 opinii zostało wskazanych do uwzględnienia w całości, 5 opinii - wskazano do częściowego uwzględnienia. Z uwagi na fakt, iż 3 opinie nie wchodziły w zakres merytoryczny planu i dotyczyły nieruchomości położonych poza obszarem objętym zmianami, brak jest możliwości ich uwzględnienia. Rekomendacja częściowego uwzględnienia 5 opinii, podyktowana była tym, że nie mieściły się w one w całości w obszarze objętym zmianami lub w potrzebach ogółu biorących udział w procesie konsultacji.

Informacja podsumowująca przebieg ankietyzacji

Geoankieta dotyczyła zmiany nr 2 MPZP „Lesko 7”. Składała się łącznie z siedmiu pytań. Sześć pytań było typu wielokrotnego wyboru umożliwiającego w odpowiedzi wybór wśród wskazanych opcji. W przypadku dwóch pytań dodano opcję „inne”, dzięki czemu użytkownik miał możliwość wpisania swojej odpowiedzi, jeśli nie znalazła się taka pośród dostępnych w pytaniu. Spośród pytań ankietowych – dwa pytania miały charakter informacyjny i dotyczyły wieku oraz płci osoby wypełniającej ankietę, natomiast pozostałe cztery pytania precyzowały oczekiwania co do obszaru objętego zmianą nr 2 MPZP Lesko 7, m.in. oceny istniejącego sposobu zagospodarowania tego terenu, oczekiwań co do funkcji jaką pełnić ma on po zmianie, określenia sposobu podziału działek, związku osoby wypełniającej ankietę z obszarem objętym zmianami. Ostatnie pytanie - typu lokalizacja – wiązało się z graficznym narysowaniem trasy drogi na mapie.

Ankieta pozwoliła poznać opinię mieszkańców i właścicieli gruntów na temat wybranych problemów i potrzeb.

W ramach tego narzędzia zebrano 20 ankiet, w tym 15 w wersji papierowej, które zostały wprowadzone przez członka Zespołu konsultacyjnego do serwisu kMAP.

Spośród ankietowanych 55% stanowiły kobiety. Połowa ankietowanych była w wieku mieszczącym się w przedziale 46-65 lat, natomiast 40% to osoby w wieku 26-45 lat. Zaledwie 10% stanowiły osoby starsze, w wieku powyżej 65 lat.

Jeżeli chodzi o ocenę istniejącego sposobu zagospodarowania terenu objętego zmianą planu, wyniki kształtowały się następująco: tylko 10,53% ankietowanych dotychczasowy sposób zagospodarowania terenu oceniła jako dobry, a 21,05% jako średni, zdecydowana większość (68,42%) zagospodarowanie terenu oceniła na poziomie złym lub bardzo złym.

W kwestii kierunków zagospodarowania terenu objętego zmianami przeważająca cześć ankietowanych (46,15%) określiła się za funkcją mieszkaniowo-usługową. 34,62% wyraziło wolę, aby teren ten pełnił funkcję rekreacyjną. 15,38% ankietowanych było za funkcją mieszkaniową, a 3,85% opowiedziało się za funkcją usługową.

Zdecydowana większość, tj. 63,16% respondentów opowiedziało się za określeniem zasad podziału działek w części tekstowej planu, zaś pozostała część ankietowanych – była za graficznym przedstawieniem podziałów w planie.

Spośród ankietowanych blisko 30% stanowili właściciele działek objętych zmianą, a ok. 20% mieszkający na tym terenie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Stosunkowo niewielki odsetek rzędu 12,5% to osoby zainteresowane kupnem działki na tym terenie, a 16% - inni.

Tylko jedna osoba spośród ankietowanych pokusiła się o przedstawienie propozycji ciągów dróg publicznych w sposób graficzny, wrysowując swoją propozycję na przygotowanych w tym celu podkładach mapowych.

Badanie przy użyciu Geoankiety było anonimowe, a wyniki posłużyły jedynie do poznania opinii interesariuszy na temat projektu.