12 sierpnia br. pracownicy leskiego magistratu spotkali się z mieszkańcami osiedla Smolki, by przedstawić koncepcje projektowe zagospodarowania przestrzeni wokół budowanego żłobka samorządowego. Zebrane zostały cenne wskazówki, które pozwolą jeszcze lepiej przygotować teren łączący potrzeby każdego pokolenia leszczan.

Równolegle do budowy żłobka trwają prace związane z przygotowaniem koncepcji budowy wielopokoleniowego placu pomiędzy blokami Smolki 7 a Kmity 6 i 6A. Działania mają na celu zaspokojenie potrzeb spędzania wolnego czasu przez mieszkańców osiedla.

Uwagi mieszkańców i pomysły gminy

Przybyli na spotkanie mieszkańcy mówili, że teren realizacji inwestycji, choć atrakcyjny, jest zupełnie niewykorzystany. Niegdyś służył zabawie całej rzeszy dzieci i młodzieży, której przed kilkunastoma laty na osiedlu nie brakowało. Teraz jest to raczej łąka do wyprowadzania psów, nic więcej. Zmieni się to jednak już niebawem.

Gmina wraz ze śląską Fundacją Laboratorium Architektury 60+ (LAB60+), specjalizującą się w projektowaniu przestrzeni miejskich nakierowanych na potrzeby osób powyżej 60 roku życia, przygotowała propozycję programu funkcjonalno-przestrzennego dla placu wielopokoleniowego. Jego głównym założeniem jest stworzenie stref aktywności i wypoczynku dla dzieci, młodzieży, osób w sile wieku, a przede wszystkim dla seniorów.

Strefy aktywności

W ramach konsultacji przedstawiono koncepcje 4 stref aktywności.

Strefa wejściowa – znajdująca się pomiędzy blokiem nr 7 a żłobkiem – służyć będzie edukacji z zakresu historii Leska i legend z nim związanych, m.in. o Czarnej Damie, którą miasto zaczęło w tym roku promować.

Tuż za budynkiem żłobka planowana jest strefa niskiej aktywności, a w niej sensoryczne elementy ogrodowe wpływające na relaks fizyczno- psychiczny. Pojawią się tu kompozycje kwiatowe z wykorzystaniem wody i drewna, nawiązujące do salonu miejskiego.

Ze strefy niskiej aktywności przejdziemy główną aleją, będącą zarazem ścieżką edukacyjną, do strefy wysokiej aktywności. Ta w założeniu ma mieć charakter zabawowo-edukacyjny. Sensoryczne ścianki rozwijające motorykę i wyobraźnię, mini górka ze zjeżdżalnią czy niska ścianka wspinaczkowa i trampoliny, to tylko niektóre propozycje przedstawione mieszkańcom. Nie wszystkie zostaną zrealizowane, ale rozwiązania te warte były zaprezentowania do konsultacji. Do tej strefy wlicza się także istniejącą siłownię plenerową, która rozszerzona zostanie o elementy workout. Wszystko dyskretnie otoczy roślinność pnąca dająca komfort osobom ćwiczącym.

Ostatnią jest strefa aktywności umiarkowanej. Charakteryzować się będzie ogrodem społecznym, tak popularnym w większych miastach. Znajdą się tam specjalne stoły – grządki, na których rosnąć będą m.in. mięta, szczypiorek czy lubczyk.

Będące na spotkaniu osoby w zdecydowanej większości pozytywnie wypowiedziały się o zaprezentowanych pomysłach, a także przedstawiły swoje propozycje do uwzględnienia na dalszym etapie projektowym. Dotyczyły one przede wszystkim potrzeby montażu monitoringu, niskiego oświetlenia, stworzenia miejsc zacienionych dla wypoczywających oraz strefy tzw. „dog parku” dla swoich pupili.

Z pełną świadomością można przyznać, że były to owocne konsultacje pozwalające stworzyć w niedalekiej przyszłości wielopokoleniowe miejsce, w którym każdy znajdzie strefę dla siebie.