Projekt „Lesko and Khust - history is our strength” („Lesko i Chust – historia naszą siłą”) realizowanego przez Gminę Lesko przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020

Wartość projektu: 66 627,45 EUR, Dofinansowanie: 59 964,69 EUR

Partner projektu miasto Chust.

Lesko i Chust – historia naszą siłą

W od początku 2023 roku do lipca br. trwały liczne działania w ramach projektu pod nazwą "Lesko and Khust – history is our strength" („Lesko i Chust – historia naszą siłą”) realizowanego przez Gminę Lesko przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Został napisany na przełomie 2019/2020 roku przez Biuro Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Lesko w partnerstwie z ukraińskim partnerem, a jego celem było uczczenie 550.rocznicy nadania praw miejskich dla Leska. Wartość całego projektu wynosi 66 627.45 EUR. Gmina Lesko pozyskała na jego realizację dofinansowanie w wysokości 59 964.69 EUR (co stanowi 90% jego całego budżetu). Z powodu pandemii, a następnie wojny w Ukrainie mogliśmy go rozpocząć dopiero początkiem tego roku.

Mural

Najbardziej efektownym działaniem projektowym jest mural ukończony 26 maja na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Rynek 15. Przedstawia on Piotra Kmitę i Czarną Damę na tle Zamku Kmitów i ruin Zamku Sobień. Poznajcie kilka niezwykłych osób, które przyczyniły się do jego powstania.

Inspiracją były dwie zwycięskie prace w konkursie na projekt muralu przedstawiającego historyczne i legendarne postacie Leska. Wykonały je Magdalena Trebenda oraz Monika Błażowska - uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku. Warto również dodać, że wyróżnienie w konkursie otrzymały Emilia Pankiewicz oraz Ewa Kowalczyk. Dziewczyny włożyły sporo pracy w przygotowanie projektów, za co im bardzo dziękujemy i jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

Wykonawcą samego muralu był Marcin Kardasz z Glinnego, ceniony w Polsce i Europie artysta. Połączył on obie prace i tak powstał ostateczny projekt, który zdobi centrum miasta.

Trzeba przyznać, że nasz lokalny artysta nie tylko zrobił to, co w jego mocy, aby praca przebiegała szybko i sprawnie, a efekt był na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim włożył w swoje dzieło całe serce.

Jarmark Karpacko-Zakarpacki

Uroczystym odczytaniem zachowanego powtórnego aktu nadania praw miejskich dla Leska z 1477 roku rozpoczął się 10 czerwca Jarmark Karpacko-Zakarpacki na Placu Pułaskiego. Zaprezentowała go przedstawicielka Grupy Rekonstrukcji Historycznej Wczesnego Średniowiecza „Czarny żmij”, którą tworzą pasjonaci z całego Podkarpacia.

Głównym celem wydarzenia było pokazanie, mieszkańcom i odwiedzającym miasto gościom, podobieństw pomiędzy Karpatami (Lesko) i Zakarpaciem (Chust).

- Chcieliśmy pokazać jak Lesko i nasze miasto partnerskie Chust wyglądały w dawnych czasach z ich różnorodnością kultur i wyznań, życia codziennego i zwyczajów, religii i ważnych wydarzeń – to wszystko tworzyło naszą historię, kształtowało społeczność – mówi koordynator projektu Ewa Bończak z Biura Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Lesko.

Podczas dnia pełnego atrakcji usłyszeliśmy muzykę polską, klezmerską, romską, bojkowską czy łemkowską. Swoje koncerty dały rzeszowski zespół folkowy Opa Cupa oraz Zespół Pieśni Karpackiej WIDYMO. Jarmark to również degustacja tradycyjnych dań kuchni żydowskiej, łemkowskiej, ukraińskiej, bojkowskiej, ormiańskiej i polskiej. Zupa Jankiela, stolniki, gata ormiańska, fuczki czy też czebureki – bogactwo smaków przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Huzel, Manasterca i Średniej Wsi zachwyciło każdego. Ogromną popularnością cieszyły się warsztaty ginących zawodów, tj. malowanie na szkle, bibułkarstwo, garncarstwo, tworzenia lalek motanek i wyrobów z masy solnej. W kolejce do nich ustawiały się całe rodziny.

Prawdziwą furorę zrobiła grupa rekonstrukcyjna, której stylizowana wioska stanęła na leskich plantach. Przygotowała ona gry terenowe, walki wojów, opowieści o ich uzbrojeniu, ubiorach średniowiecza, wierzeniach i obchodzonych wówczas świętach. Dopełnieniem programu był pokaz tańca „menuet” i średniowiecznej mody szlacheckiej w wykonaniu mieszkańców gminy Lesko.

- Cieszę się niezmiernie, że po trzech latach od napisania projektu pod nazwą „Lesko i Chust – historia naszą siłą”, możemy w końcu spotkać się w leskim rynku by wspólnie, z naszymi partnerami i przyjaciółmi z Chustu, świętować i realizować działania projektowe. Czekaliśmy na ten dzień bardzo długo ze względu na przesunięcia związane najpierw z pandemią covid, a następnie wojną w Ukrainie. W imieniu swoim i mieszkańców Gminy Lesko pragnę wyrazić słowa największego podziękowania i uznania za owocną współpracę w trakcie realizacji projektu. Nasze wspólne działania wzmacniają wzajemne partnerstwo, jak też pokazują jak ważne są kontakty karpacko-zakarpackie dla kultywowania wspólnej historii, dla sąsiedzkiego dobra oraz wzajemnego zrozumienia i przyjaźni narodów Polskiego i Ukraińskiego. Na koniec chcę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w projekt i w organizację tego wydarzenia. Dzięki Wam możemy pokazać jak bogate kulturowo i historycznie jest miasto Lesko. – mówił ze sceny Burmistrz Adam Snarski w towarzystwie Zastępcy Mera Chustu Ivana Fetko.

Historyczna wystawa plenerowa „Leszczanie – Leszczanom”

Spacerując po Lesku, na deptaku przy Cukierni Szelców Waszą uwagę zwrócą panele ze zdjęciami pokazującymi jak wyglądało miasto w okresie międzywojennym i zaraz po II wojnie światowej. Wystawa przedstawia jego mieszkańców, ich obyczaje i imprezy towarzyskie. To miasto wielu kultur i religii (rzymskokatolicka, greckokatolicka i judaizm) z całą różnorodnością i bogactwem, które ze sobą przyniosły. Na fotografiach ujrzymy powiązania między różnymi grupami etnicznymi wynikające z transgranicznego położenia Leska. Została stworzona dzięki przekazaniu starych fotografii przez mieszkańców i sympatyków Leska.

Ścieżka kulturowo-historyczna wraz z mini przewodnikiem

Przygotowywana w ramach projektu ścieżka poprowadzi nas od Bieszczadzkiego Centrum Informacji Turystycznej przez zabytkową część miasta. Mówi nam o nieistniejących już świątyniach, synagodze, kościele parafialnym, dawnej świątyni ormiańskiej, Zamku Kmitów, Linii Bunkrów Mołotowa, figurze św. Jana Nepomucena, szwedzkim kurhanie przy moście i dawnej granicy pomiędzy strefą okupacyjną radziecką i niemiecką. W parku miejskim nad Sanem ustawione zostały pamiątkowe tablice informacyjne, ławki oraz stylizowana radziecka budka strażnicza na wzór tej z okresu II wojny światowej. Zapraszamy do spaceru i zapoznania się z bogatą historią Leska i regionu. Odkrywamy nią nowe lub zapomniane dotąd miejsca na miejskiej mapie atrakcji.


Historyczna gra planszowa „Skarb Leska”

Jest unikatowa. Powstało jej 60 egzemplarzy, a za zadanie ma edukować pokolenia przez zabawę, która polega na zdobywaniu skarbów związanych z historią miasta i jego dziedzictwem kulturowym oraz największymi zabytkami i miejscami godnymi odwiedzenia. Opowiada Wam o nich nie kto inny, jak legendarna Czarna Dama. Doskonała dla całych rodzin, a otrzymać ją można było bezpłatnie w ramach organizowanych gminnych wydarzeń i konkursów.

Filmy promocyjne

Realizowany projekt zakładał również wykonanie dwóch filmów. Jeden pokazujący transgraniczny charakter podobieństw kultury karpacko - zakarpackiej i dziedzictwa historycznego miasta Leska i Chust na Ukrainie. Posłużył on do prezentacji miasta Leska na konferencji zorganizowanej w mieście partnerskim Chust. Drugi natomiast udokumentował wszystkie działania projektowe zarówno po stronie Polskiej i Ukraińskiej. 

Zakończenie projektu “Lesko i Chust - historia naszą siłą” | Urząd Miasta i Gminy Lesko - link do filmu podsumowującego

Działania w mieście partnerskim Chust:

Konferencja

Konferencja oraz wystawa poświęcona dziedzictwu kulturowemu i historycznemu odbyła się w siedzibie Muzeum Okręgowego w mieście naszego Partnera Chust.

Głównym celem konferencji było zbadanie możliwości współpracy Leska i Chustu w zakresie ochrony i zachowania zabytków dziedzictwa historycznego i kulturowego w południowej części pogranicza polsko-ukraińskiego, w miejscowościach Chust, Lesko i ich okolicach.

W trakcie panelu dyskusyjnego „Pozostałości fortyfikacji zamku” przedstawione zostały opracowania na temat dostępnych wyników badań, raportów historyków, archeologów i architektów. Uczestnicy konferencji zwiedzili fortyfikacje zamku w rejonie Chustu. Zaprezentowany został również Zamek w Lesku.

Następny panel dyskusyjny to „Drewniane budowle sakralne”. Omówienie zostało poprzedzone opracowaniem na temat dostępnych wyników badań, raportów historyków, archeologów i architektów. Następnie uczestnicy konferencji odwiedzili obiekty drewnianej architektury sakralnej (Daniłowo, Aleksandrowka, Krainikowo, Sokirnica, cerkiew św. Elżbiety).

Całość zwieńczyło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej związanej z nadaniem praw miejskich miastu Chust w 1329 r. Odsłonięcie miało odbyć się z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Lesko, jednak z uwagi na działania wojenne odbyła się transmisja online z tego wydarzenia.

Sfinansowana w ramach projektu tablica została wykonana w formie ogromnego kamienia zwieńczonego otwartą księgą z brązu, informującą, że w 1329 r. Chust uzyskał prawa miejskie na prawie magdeburskim. Ta tablica została zainstalowana w centralnej części Chustu i podkreśla znaczenie jego dziedzictwa historycznego. Następnie odbyła się dyskusja panelowa na temat „Naturalnego Dziedzictwa Kulturowego”. Omówienie dostępnych wyników badań, relacji historyków, kulturoznawców i przyrodników poprzedziło opracowanie.

Uczestnicy konferencji odwiedzili także inny element dziedzictwa miasta Chust, dziedzictwo przyrodnicze, jakim jest Karpacki Rezerwat Biosfery „Dolina Narcyza”. Położenie tego rezerwatu na terenie miasta zwiększa jego atrakcyjność turystyczną wraz z elementami jego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Zaprezentowana również została wystawa etnograficzna (narzędzia pracy, historia sztuki regionalnej, stroje ludowe, dzieje różnych reguł regionalnych i ich wpływ na lokalną architekturę). Wystawa zaprezentowała potencjał dziedzictwa kulturowego miasta Chust.

Na zakończenie konferencji podsumowanie najważniejszych wniosków z dyskusji zostało przedstawione i zebrane w „Memorandum o współpracy w zakresie ochrony i zachowania zabytków historii i kultury, rozwoju turystyki i rekreacji”.

Link do filmu na potrzeby konferencji


Chustański Jarmark średniowieczny i kowalski

Odbył się trzydniowy Jarmark Średniowieczno-Kowalski w Chuście promujący historię i dziedzictwo kulturowe miasta Zakarpacia na Ukrainie oraz pogranicza karpackiego Podkarpacia w Polsce.

Było to karpackie święto kultury i sztuki, lokalnych zwyczajów, artystów, muzyków i lokalnej kuchni. Podczas Jarmarku zaprezentowane zostały wyroby rękodzieła regionalnego z Chustu i Leska oraz okolic (m.in. wyroby z wikliny, stroje w stylu średniowiecznym, zabytkowe narzędzia pracy, wyroby kowalstwa użytkowego i artystycznego, itp.). Nie zabrakło również lokalnych potraw i przysmaków (m.in. sery owcze, kozie i krowie, miody, pieczywo, grzyby, zioła itp.). W ramach Targów, które były częścią Jarmarku wystawcy bezpłatnie zaprezentowali swoje rękodzieło i kuchnię na stoiskach.

W czasie Jarmarku wystąpiły ukraińskie zespoły muzyki średniowiecznej, został zorganizowany wieczór taneczny, a ostatniego dnia odbył się spektakl teatralny zaprezentowany w Regionalnym Teatrze Dramatu i Komedii.

Link do działań projektowych w mieście Chust - https://khust-miskrada.gov.ua/news/57855/?fbclid=I...


Miasto Chust - siedziba rejonu w obwodzie zakarpackim, miasto położone w Kotlinie Marmaroskiej, u ujścia rzek Rika oraz Cisa, niedaleko Czerwonej Skały. Zamieszkuje je 27 000 osób. Merem miasta jest Volodymyr Kashchuk, a jego zastępcą Ivan Fetko.

Chust znany jest jako Dolina Narcyzów. Istnieje tam rezerwat o powierzchni 256,6 ha, gdzie naturalnie rośnie narcyz wąskolistny, gatunek występujący w Alpach, Karpatach na wysokości 1100-2060 m n.p.m. Jest to relikt epoki lodowcowej.

Historia miasta Chust, podobnie jak w przypadku Leska, jest ściśle związana z zamkiem, z którego dzisiaj pozostały jedynie ruiny. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1329, gdy otrzymało przywileje. Tak jak nasze miasto, tak i Chust zmagał się z licznymi najazdami, głównie Tatarów. Za każdym razem jednak lokalnej ludności udawało się odbudować zniszczenia i populację. A wśród niej przez stulecia mieszały się i nadal mieszają kultury i religie. Sięgając do historii, mieszkańcy miasta to głównie Rusini, Węgrzy, Niemcy oraz Żydzi, którzy przywędrowali z Galicji. Tak więc zarówno Lesko, jak i Chust to istny tygiel kultur i religii, czego przykładem do dziś są Kościół pw. św. Elżbiety XIV-XVIII w., z którego korzystają grekokatolicy, Kościół rzymskokatolicki pw. św. Anny, Cerkiew pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz Synagoga. W odróżnieniu od Leska, w Chuście zachowała się tradycyjna społeczność żydowska. Obecnie liczy ona około 100 osób, natomiast w szczytowym momencie (okres międzywojenny) liczba ta wynosiła około 5 000.