Sołectwo Łukawica
Wieś w odległości około 4 km na północ od Leska położona w rozległej malowniczej dolinie Sanu, u ujścia potoku Dyrbek do wspomnianej rzeki. Wznoszą się nad nią dwa lesiste wzgórza: Szałaszyska od wschodu i Horodysko od południa. Według ludowych podań na drugim z wymienionych wzgórz istniało niegdyś grodzisko, jednak nie potwierdzono tego faktu badaniami archeologicznymi.
Przez Łukawicę biegnie nieczynna obecnie linia kolejowa nr 108 relacji Zagórz – Krościenko i dalej do Chyrowa na Ukrainie. Zbudowana została w XIX wieku z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego. Łączyła ona Pierwszą Węgiersko-Galicyjską Kolej Żelazną z linią kolejową nr 96 biegnącą z Tarnowa na Słowację. W czasach zaborów znana jako linia cesarska Budapeszt – Przemyśl lub Lwów. Dziś stacja końcowa Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, które dojeżdżają z Uherców Mineralnych przez Jankowce do zabytkowej stacji z 1873 roku.
Odwiedzając miejscowość nie pomińmy zabytkowych kapliczek z końca XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1436 roku, kiedy to była własnością szlachecką w sobieńskich dobrach Jana Kmity, a następnie kolejnych potomków rodu. Było tak do roku 1580. Później Łukawicę posiadały kolejne magnackie rody związane z tymi ziemiami, tak więc Stadniccy, Mniszchowie, Ossolińscy i Krasiccy.
Podobnie jak inne miejscowości dzisiejszej Gminy Lesko, Łukawica była kilkukrotnie niszczona w XVII wieku przez najazdy Tatarów w 1624 roku i Szwedów w 1656. Jedynie 4 domy ocalały po ostatnim najeździe tatarskim na nasze tereny w 1672 roku.
Sporą część mieszkańców wieś straciła również w okresie okupacji sowieckiej, a następnie niemieckiej. Najpierw w wyniku przesiedleń związanych z budową umocnień nadsańskich Linii Mołotowa i bliskiego położenia przy granicy na Sanie. Później Niemcy wywieźli wszystkich Żydów do getta w Zasławiu, a następnie osadę napadały sotnie UPA. Tragicznych napadów było dwa. W nocy 19/20 XI 1945 roku bojówkarze zaatakowali transport kolejowy mordując 3 polskich kolejarzy, grabiąc i niszcząc wagony oraz tory. Do ataku doszło także po wysiedleniu ludności ukraińskiej na wschód w 1946 roku. Wówczas sotnia pozbawiła życia 6 Polaków i spaliła wszystkie domy polskie oraz poukraińskie.
Dziś Łukawicę zamieszkują głównie osadnicy z Rzeszowszczyzny.
Sołtys:
Ślęczkowski Ryszard
telefon: 722 040 017
Rada Sołecka:
Bieszczad Ewelina
Niemiec Wiesław
Orłowski Marek
Smoliński Grzegorz
Stelmach Maciej
Świerk Mateusz