W związku z pozyskaniem dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne, Gmina Lesko założyła szereg rozwiązań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej. W ramach poprawy dostępności architektonicznej w głównym budynku Urzędu Miasta i Gminy Lesko przy ul. Parkowej 1 przewidziano następujące rozwiązania: zakup i montaż drzwi zewnętrznych przesuwnych, kontrastowe oznaczenie stopni na schodach, kontrastowe oznaczenie drzwi wykonanych z przezroczystych materiałów, wypukłe ścieżki prowadzące dla osób niewidomych oraz utworzenie stanowiska do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami przy Kancelarii Ogólnej na parterze budynku. W ramach ulepszenia dostępności cyfrowej Urzędu Miasta i Gminy Lesko zaplanowano przygotowanie na stronę internetową www.lesko.pl wybranych dokumentów w tekście łatwym do czytania, dedykowanych osobom z problemami poznawczymi, zestawu materiałów informacyjnych w języku migowym oraz dodanie napisów do wybranych filmów, opublikowanych na stronie internetowej gminy dla osób z niepełnosprawnością słuchu. W ramach poprawy dostępności komunikacyjno-informacyjnej przewidziano m.in: zakup pętli indukcyjnej przenośnej do obsługi osób z problemami słuchu, zakup ramek do podpisów, tablice informacyjno-nawigacyjne z odpowiednio dużymi czcionkami i kontrastem, tyflomapę z dzwonkiem przywołującym, zapewniającą informację dotykową oraz tabliczki z oznaczeniami za pomocą piktogramów.

Całkowita wartość inwestycji – 100 000,00 zł

Wartość dofinansowania – 100 000,00 zł




Dostępny Samorząd - to program realizowany przez Gminę Lesko, który zakłada szereg rozwiązań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.

Do tej pory zarówno w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Lesko przy ul. Parkowej 1, jak i w Ratuszu zostały zamontowane tabliczki przydrzwiowe z kodem QR oraz opisem w alfabecie Braille’a. Zostały również zawieszone tablice informacyjno - nawigacyjne ułatwiające poruszanie się po obu budynkach. Zakupiona została pętla indukcyjna, a także lupy do czytania dla osób mających problem z narządem wzroku.

Już w najbliższym czasie w pobliżu biura podawczego utworzone zostanie stanowisko przystosowane do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. Działanie to skierowane jest zarówno do osób z niepełnosprawnością ruchową, jak i do osób starszych czy opiekunów z dziećmi.

Dodatkowo stanowisko zostanie wyposażone w komputer z zainstalowaną usługą tłumacza migowego.

To nie wszystkie działania w tym projekcie. O dalszych postępach w jego realizacji będziemy Was informować.

Projekt pn. „Dostępny samorząd – granty” jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne. Realizator programu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Zakończyła się realizacja projektu „Dostępny samorząd - granty”pn. „Poprawa dostępności usług w Urzędzie Miasta i Gminy Lesko dla osób ze szczególnymi potrzebami”, dzięki której znacząco poprawiała się dostępność budynku i obsługi petentów Urzędu Miasta i Gminy Lesko w obszarze architektonicznym, cyfrowej oraz komunikacyjnej.

Budynek został dostosowany do możliwości samodzielnego załatwiania sprawy przez osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki wymianie drzwi na automatyczne oraz stworzeniu Stanowiska dla Osób ze Szczególnymi Potrzebami każda osoba może samodzielnie dostać się do budynku i załatwić sprawę.Na stanowisku znajduje się komputer z możliwością połączenia się z tłumaczem języka migowego.
Obsługę osób z dysfunkcją słuchu, posiadających aparaty słuchowe poprawia pętla indukcyjna. Komputer łączy się z poszczególnymi działami w urzędzie, dlatego większość spraw można załatwić na parterze budynku przy ul. Parkowej 1 na Stanowisku dla Osób ze Szczególnymi Potrzebami.

Drzwi zostały oznaczone elementami kontrastowymi, a przed wejściem znajdują się specjalne, antypoślizgowe maty. Stopnie schodów w budynku zostały oznaczone żółtymi taśmami, a na każdym piętrze zamontowana została tablica informacyjno- nawigacyjna. Przy wejściu do budynku oraz na każdym piętrze znajdują się tyflomapy z dzwonka przywołującymi. Tyflomapy posiadające kontrastowe oznaczenia oraz tekst w Alfabecie Braille’a odwzorowuje układu pomieszczeń w budynku i czytana jest za pomocą zmysłu dotyku lub w ograniczonym stopniu wzrokiem. Przeznaczone są dla osób niewidomych i słabowidzących.

Przy wszystkich drzwiach budynku zostały zamieszczone tabliczki przydrzwiowe z wypukłym oznaczeniem nr pokoju, opisem w alfabecie Braille'a i kodem QR.

Zarówno tablice informacyjno – nawigacyjne, jak i tabliczki przydrzwiowe oraz tyflomapa zostały umieszczone w budynku Ratusza.

Na stronie internetowej www.lesko.pl w zakładce Dostępność znajdują się filmiki z napisami, których treść została przetłumaczona na polski Język Migowy. Informują one o dostępności w budynku przy ul. Parkowej 1 i ul. Rynek 21 (Ratusz), jak również znajduje się tam ogólna informacja dotycząca struktury i wydziałów Urzędu Miasta i Gminy Lesko oraz informacji na temat możliwości załatwienia sprawy w Urzędzie Miasta i Gminy Lesko przez osoby z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami.

Do zakładki przekierowuje również kliknięcie w ikonkę piktogramu Języka Migowego znajdującej się naw prawym, górnym rogu strony startowej www.lesko.pl.

Dostępności w budynku Urzędu Miasta i Gminy Lesko przy ul. Parkowej 1



Dostępności w budynku Ratusza przy ul. Rynek 21



Ogólna informacja dotycząca pracy Urzędu Miasta i Gminy Lesko



Informacji na temat możliwości załatwienia sprawy w Urzędzie Miasta i Gminy Lesko przez osoby z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami.