
Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lesku ogłasza nabór do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Udział w Programie jest bezpłatny dla Uczestników Programu.
Zgodnie z wnioskiem złożonym przez Gminę Lesko na środki finansowe z Programu "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2023, planuje się objęcie wsparciem 25 rodziców/opiekunów.
Liczba osób objętych wsparciem w ramach Programu w zależności od posiadanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu.
I. Do kogo program jest adresowany:
Program dedykowany jest członkom rodzin lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.),
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą.
II. Jaki jest wymiar opieki wytchnieniowej?
Usługi opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej przyznawane są w wymiarze nie więcej niż 240 godzin w danym roku kalendarzowym. Usługa opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej może być świadczona w godzinach od 6.00 do 22.00 przez 7 dni w tygodniu, przy czym maksymalnie do 12 godzin na dobę.
III. Ograniczenia w korzystaniu z Programu.
W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.), inne usługi finansowane ze środków Funduszu lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.
IV. Kryteria kwalifikowania do programu
O zakwalifikowaniu do Programu będzie decydowała:
- ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM (w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności – w przypadku uzyskania wyniku pomiędzy 18 a 75 punktów),
- kolejność zgłoszeń.
V. Kto może świadczyć usługę opieki wytchnieniowej:
- osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej(1)/pielęgniarka lub innym, zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej (wynikających z Karty zgłoszenia, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu) lub
- osoby posiadające, co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym, w tym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu itp.
VI. Jakie dokumenty należy złożyć, aby ubiegać się o opiekę wytchnieniową, gdzie i do kogo?
Niezbędne dokumenty rekrutacyjne:
- karta zgłoszenia do Programu – zał. nr 7 do Programu,
- klauzula informacyjna RODO
- klauzula informacyjna RODO Ministra Rodziny i Polityki Społecznej – zał. nr 11 do Programu,
- kserokopia aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionego lub w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności,
- wypełniona przez lekarza rodzinnego, lekarza rehabilitacji, fizjoterapeutę lub pielęgniarkę karta pomiaru niezależności Skala FIM – zał. nr 6 do Programu,
- oświadczenie o korzystaniu z innych form pomocy,
- oświadczenie – wskazanie opiekuna.
Dokumenty rekrutacyjne muszą zostać opatrzone własnoręcznym podpisem kandydata lub opiekuna prawnego. Dokumenty przesłane w postaci elektronicznej muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Dokumenty można składać za pośrednictwem poczty lub osobiście na adres:
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Parkowa 1, 38-600 Lesko
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 13 469 66 51.
UWAGA: w przypadku składania dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem operatorów pocztowych – za datę złożenia dokumentów przyjmuje się datę wpływu do MGOPS.
Dokumenty rekrutacyjne oraz treść Programu ,,Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 do pobrania poniżej.
(1) Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej wymieniony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227, z późn. zm.).