
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nowa Polską Klasyfikacje Działalności (PKD 2025) zastępującą dotychczasową wersję z 2007 roku.
Zmiany, które zostały wprowadzone w PKD 2025, mają różnorodny charakter. Oprócz zmiany, polegającej na wprowadzeniu nowych symboli grupowań bez zmiany ich zakresu, dokonano w wielu miejscach podziału lub agregacji dotychczasowych pozycji. Zmieniono brzmienie niektórych grupowań, co wynikało najczęściej ze zmiany ich zakresu. Część podklas została przesunięta do innych sekcji, działów czy grup zmieniając w ten sposób ich zakres. Ponadto, utworzone zostały nowe grupowania dla działalności, które do tej pory nie były wyodrębnione w klasyfikacji. Zostały one wyszczególnione, bądź na skutek wzrostu ich znaczenia w gospodarce światowej/krajowej, bądź w związku z pojawieniem się nowych rodzajów działalności będących następstwem postępu technologicznego.
A więc przy każdej zmianie wpisu w rejestrach takich jak CEIDG system będzie wymagał od nas aktualizacji kodów PKD do wersji 2025.
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność przed 1 stycznia 2025 roku są zobowiązani do stosowania kodów nowej klasyfikacji PKD 2025, natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność przed 1 stycznia 2025 r. mają 2 lata na dostosowanie swoich kodów PKD do nowej klasyfikacji tj. do 31 grudnia 2026 roku.
Podmioty, które nie dokonają aktualizacji prowadzonej działalności, od dnia 1 stycznia 2027 r. będą przeklasyfikowywane automatycznie na podstawie klucza powiązań PKD 2007 – PKD 2025.
Szczegółowe informacje na temat zmian w PKD 2025 można znaleźć na stronie: www.biznes.gov.pl