
Rusza III etap budowy kanalizacji w Hoczwi
Burmistrz Adam Snarski wraz ze Skarbnikiem Gminy Lesko Genowefą Kopczyńską podpisali umowę na realizację kolejnego etapu kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Lesko. Wybudowane zostanie 1545 metrów instalacji w Hoczwi. Koszt tego zadania wyniesie prawie 3 mln złotych.
Umowa pomiędzy Miastem i Gminą Lesko a wybranym w przetargu wykonawcą PHU „INKO 2001” z Nowego Sącza, została podpisana we wtorek 25 lutego 2025 roku. Zadanie pn. „Budowa odcinka sieci kanalizacji sanitarnej w Hoczwi i modernizacja 4 przepompowni ścieków w Gminie Lesko”, obejmie modernizację 1545 metrów odcinka kanalizacji.
Prace rozpoczną się wiosną tego roku i mają się zakończyć do dwunastu miesięcy. Koszt tej inwestycji, to 2 936 434,23 złotych.
- Cieszę się, że kolejne moje zobowiązanie wobec mieszkańców, tym razem Hoczwi, staje się faktem. Rozpoczynając trzeci etap robót, już szukamy kolejnych środków finansowych na dalszą rozbudowę sieci, która poprawi komfort życia mieszkańców naszej gminy - zapowiada Adam Snarski, burmistrz Leska.
Dofinansowany z Unii Europejskiej
Inwestycja powstanie w ramach realizacji projektu pn. „Ochrona zasobów wodnych poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej wspólnym wyzwaniem Gminy Lesko i miasta Khust w walce o czyste środowisko”. Został on dofinansowany ze środków finansowych programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027.
Ogólnym celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego na terenie naszej gminy, w tym zasobów wód powierzchniowych i podziemnych.
Budowa sieci i przepompowni
Przedsięwzięcie obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej w części miejscowości Hoczew oraz modernizację czterech przepompowni ścieków w miejscowości Łączki i Huzele.
- Są to przepompownie na trasie rurociągu tłocznego, który będzie odprowadzał ścieki z Hoczwi do oczyszczalni ścieków w Lesku – wyjaśnia burmistrz.
Prace będą polegać m.in. na wymianie pomp ściekowych wraz z armaturą montażową, orurowania przepompowni, montażu żurawi słupowych oraz wymianie szaf sterowniczych.
Partnerem projektu jest Miasto Khust na Ukrainie, w którym zaplanowano budowę i modernizację sieci kanalizacyjnych o łącznej długości 3,7 km oraz 3 przepompowni ścieków.
Poprawa środowiska i wygoda dla mieszkańców
Projekt obejmuje również działania proekologiczne, takie jak jednoczesna akcja zbierania śmieci wzdłuż brzegów rzek: Sanu w Lesku i Cisy w Khuście, organizację seminariów „Ochrona zasobów wodnych” oraz konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej w obu miastach partnerskich. Oba miasta wspólnie przygotują też filmu edukacyjny z realizowanych przez siebie zadań.
Główne korzyści płynące z tego przedsięwzięcia, to ochrona i zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem transgranicznych rzek San i Cisa. Mają one doprowadzić do poprawy stanu środowiska naturalnego i jego kluczowych walorów przyrodniczych, które są głównymi atutami naszego regionu. Realizacja tego zadania przyczyni się jednocześnie do rozwoju turystyki na naszym terenie.
- Sukcesywnie, od kilku lat, docieramy z przyłączami do kolejnych zabudowań, dzięki czemu poprawia się komfort życia naszych mieszkańców, a przy okazji przyczyniamy się właśnie do poprawy stanu naszego środowiska - przypomina burmistrz Snarski. - Podczas prowadzonych prac proszę wszystkich mieszkańców o cierpliwość, wyrozumiałość i dobrą współpracę z wykonawcą. Z góry za nią dziękuję - dodaje burmistrz.
Całkowita wartość projektu: 2 389 034,87 EUR
Dofinansowanie z EFRR: 2 150 131,38 EUR
Wartość projektu po stronie polskiej: 1 326 391,54 EUR
Dofinansowanie dla Gminy Lesko: 1 193 752,38 EUR