
Nowoczesne wiaty śmietnikowe staną na osiedlach wielorodzinnych w Lesku i Średniej Wsi.
To efekt pozyskanych środków w wysokości 5 700 000,00 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz wkładu własnego samorządu. Po przeprowadzeniu procesu przetargowego Burmistrz Adam Snarski podpisał umowę z warszawską firmą T4B Sp. z o.o., a wartość kontraktu to 5 990 100,00 złotych.
W ramach tego zadania, dotychczasowe obskurne wiaty na osiedlu Smolki (przy blokach z ulic Kmity, Smolki i Słowackiego), przy ul. Unii Brzeskiej, a także przy blokach w Średniej Wsi, zastąpione zostaną dziesięcioma elektronicznymi modułami do segregacji odpadów.
- Zanim zdecydowaliśmy się na wybór konkretnych rozwiązań, odbyliśmy kilka wizyt roboczych w miastach, gdzie powstały już podobne rozwiązania, m.in. w Zamościu. Chcieliśmy na żywo przekonać się o celowości naszego działania na bazie doświadczenia samorządowego, a nie tylko z poziomu przedstawionych ofert branżowych firm. – tłumaczy burmistrz Snarski.
Jak mówi włodarz gminy: Nowe śmietniki na odpady to przede wszystkim estetyka i higiena. Wszyscy wiemy jak nasze teraźniejsze wyglądają. Pozostawiają wiele do życzenia. Nowe inteligentne pojemniki na śmieci to też bezpieczeństwo, gdyż posiadają zaawansowane czujniki dymu i monitoring wizyjny. To przede wszystkim inteligentna nauka segregacji odpadów. To uszczelnienie systemu, tak by zachować cenę za odpady na takim poziomie jaki mamy. A być może nowy system pomoże nam obniżyć obowiązującą stawkę dla mieszkańców. To przede wszystkim także mocne ograniczenie podrzucania odpadów spoza naszej gminy.
Jak będzie działał nowy system?
Zaprojektowany i uruchomiony system wspierał będzie naszą segregację odpadów. Na osiedlach pojawią się urządzenia mechaniczne wyposażone w odpowiednią elektronikę, w których będą umieszczone standaryzowane, plastikowe pojemniki na odpady o pojemności 1100 l. Moduły na odpady poszczególnych frakcji (plastik, szkło, papier, bio, zmieszane) wyposażone będą w elektronikę dostępową, pomiarową (waga) i kamery monitoringu CCTV. Wszystkie umieszczone w pojemnikach odpady będą rejestrowane w bazie danych na podstawie deklaracji o rodzaju wrzucanej frakcji przez użytkownika – naklejka z kodem QR umieszczona na worku ze śmieciami. Wrzucone odpady będą przypisywane do indywidualnego konta gospodarstwa domowego. Dodatkowo użytkownicy będą mieli możliwość wygenerowania kodu dostępowego po zalogowaniu się na swoje konto w aplikacji na telefon. W panelu kontrolno - sterującym mieszkaniec będzie miał możliwość wyszukiwania odpadów z podpowiedziami o prawidłowej segregacji oraz odczytać komunikaty kierowane bezpośrednio do jego gospodarstwa domowego.
Informacja o stopniu napełnienia pojemników wysyłana będzie automatycznie do urzędu oraz firmy zajmującej się oczyszczaniem miasta. Oddane odpady poddawane będą również okresowym kontrolom jakości w celu zbadania stopnia poprawności segregacji za pomocą mobilnego urządzenia kontrolnego.
Wraz z montażem nowego systemu wiat, szkolenie przejdą mieszkańcy wszystkich bloków, do których przypisane będą one przypisane. Do każdego gospodarstwa domowego trafi broszura informacyjna, a pracownicy wykonawcy bezpośrednio przy wiatach prowadzić będą krótki instruktaż.
Nowe kosze uliczne
Wraz z nowymi wiatami do Leska i sołectw trafi 100 ulicznych koszy do segregacji odpadów, które zlokalizowane zostaną w miejscach publicznych. Przeznaczone będą dla 4 frakcji, tj. plastik, papier, szkło i inne. Będą one odpowiednio oznakowane kolorystyką i opisem.
Zarówno wiaty, jak i kosze mają zostać zamontowane do końca czerwca br.
Zdjęcia poglądowe: Firma T4B Sp. z o.o.