W połowie listopada do Leska dotarła świetna wiadomość. Poddane pod ocenę Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej otrzymało Certyfikat trzech gwiazdek (na 4 możliwe) Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Oceny dokonała Polska Organizacja Turystyczna z siedzibą w Warszawie, a przyznany Certyfikat obowiązuje przez dwa lata, tj. do końca 2024.
To ogromne wyróżnienie wieńczące ostatnie lata działalności placówki, a szczególnie jej dynamicznego rozwoju w roku bieżącym. Przypomnijmy, że w poprzednim okresie certyfikacji Lesko otrzymało dwie gwiazdki, a dzięki wprowadzonym zmianom pniemy się w górę klasyfikacji.
Celem prowadzenia certyfikacji informacji turystycznej jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej jakości i standardu obsługi turystów przez jednostki informacji turystycznej oraz rozwój narodowej sieci jednostek informacji turystycznej współpracujących na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.
Oprócz podstawowych założeń pracy, BCIT w Lesku wyróżniło się na tle innych jednostek elastycznym dostosowaniem godzin otwarcia do potrzeb i natężenia ruchu turystycznego. Jest ono otwarte w dni powszednie oraz w soboty, a w razie wzmożonego ruchu także w wybrane niedziele i święta. Zdecydowanie poprawiło się też oznakowanie dojazdu do placówki, jak i samego centrum informacji. Kierunkowskazy prowadzące do Centrum znajdziecie na terenie całego, ścisłego centrum miasta.
CIT prowadzone jest przez wykwalifikowaną kadrę przewodników karpackich, a obsługa prowadzona jest stale w dwóch językach – angielskim i niemieckim oraz w miarę potrzeby w języku ukraińskim. Do stałego kalendarza weszły cykliczne spotkania Przewodników Turystycznych „Karpaty”, na których prowadzone są szkolenia czy omawiane trasy wycieczek i zbierane spostrzeżenia ze środowiska okołoturystycznego a dotyczące zarówno gminy Lesko oraz całych Bieszczadów.
Oprócz bezpłatnych materiałów drukowanych o najbliższej okolicy i Podkarpaciu znajdziecie tu szeroką ofertę sprzedaży towarów i usług, t.j.: zwiedzanie z przewodnikiem, sprzedaż pamiątek i organizację kompletnych programów wycieczek (przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie i zwiedzanie). Zagwarantowany macie też dostęp do bezpłatnego Internetu wraz z samodzielnym stanowiskiem komputerowym. Cieszy fakt, że to miejsce coraz bardziej przypada do gustu lokalnej społeczności. Jedni przychodzą poznać historię miasta, inni kupić upominki na prezenty a jeszcze inni zostawić do sprzedaży swoje rękodzielnicze wyroby.
Podsumowanie sezonu 2022
Obecny sezon rozpoczęty w marcu cechował się niepewnością turystów dotyczącą wojny na Ukrainie. Osoby dzwoniące do Centrum pytały najczęściej o to czy drogi nie są zamknięte, czy w Bieszczadach spadają bomby i czy jeżdżą po ulicach czołgi. Stan niepewności utrzymywał się do końca kwietnia. W tym czasie punkt informacyjny odwiedziło 169 osób, ale do tego trzeba dodać również osoby obcojęzyczne, przede wszystkim obywateli Ukrainy, którym udzielano informacji dotyczącej spraw administracyjnych. To także wolontariusze z USA i strefy EU zainteresowani atrakcjami turystycznymi.
Podobnie było w maju. W czerwcu nastąpiło znaczne zwiększenie ilości gości (654 osoby), jednak zmniejszyła się liczba osób obcojęzycznych. W lipcu i sierpniu odnotowano kolejno 1454 i 1311 turystów, 56 i 113 osób obcojęzycznych. Pracownicy Centrum zachęcali głównie do obejrzenia atrakcji miasta, w szczególności na trasie pawilony handlowe pod ratuszem – Synagoga – Kirkut -Kościół Nawiedzenia NMP – Planty - Rynek- Zamek Kmitów. Organizowane przez współpracujące z CIT biura podroży w swoich programach zawarły zwiedzanie Leska jako stałego punktu swojej oferty. Dzięki temu przeprowadzono przez miasto 62 grupy zorganizowane. W samym Centrum Informacji Turystycznej dla grup przygotowano 52 prelekcje na temat historii Leska, historii Żydów Leskich i Polaków ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.
We wrześniu liczba odwiedzających CIT zmalała do 321 osób.
Osoby dzwoniące do punktu najczęściej pytają o tanie kwatery w mieście i dostępność kolejki gondolowej na Solinie. Pojawiają się pytania o trasy rowerowe, szlak bunkrów, komunikację autobusową w Bieszczadach.
W planach Centrum na okres zimowy jest pozyskanie funduszy na urządzenia multimedialne, które pozwolą na stworzenie treści reklamowych, publikowanych na portalach społecznościowych. Opracowywana jest również nowa trasa turystyczna.