
We wniosku, który trzeba wypełnić, by dostać świadczenie za udzielenie schronienia obywatelom Ukrainy, nie można już podawać numeru i serii dokumentu potwierdzającego tożsamość osób, które nie mają nadanego PESEL-u.
Taką zmianę przewiduje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 29 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium RP (Dz.U. poz. 941).
Jego wydanie jest związane z ostatnią nowelizacją przepisów ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.).
Co nowelizacja specustawy zmieniła w świadczeniu za zakwaterowanie Ukraińców?
Przedłużyła ona z 60 do 120 dni świadczenie dla osób goszczących uchodźców. Wskazała też, że we wniosku o jego przyznanie musi być podany numer PESEL obywatela Ukrainy (do tej pory nie było to obowiązkowe).
Konieczne stało się dostosowanie do nowych przepisów wniosku, który trzeba złożyć w gminie, a konkretnie karty osoby przyjętej do zakwaterowania, stanowiącej załącznik do tego formularza. I tak w rubryce, gdzie do tej pory należało wpisać rodzaj, numer i serię dokumentu tożsamości uchodźcy albo jego numer PESEL, teraz można wpisać tylko ten ostatni.
Ponadto dodano pola, w których zaznacza się dni poszczególnych miesięcy, w których u wnioskodawcy przebywali obywatele Ukrainy (dotychczas kończyły się na ostatnim dniu maja).
Wzór wniosku poniżej.