Właściciele psów mieszkający na terenie Gminy Lesko mogą od miesiąca maja bezpłatnie zaczipować swoich pupili. Jest to możliwe dzięki podjętej na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Lesku jaka miała miejsce w dniu 30 marca br. uchwale w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy lesko na rok 2021.

Projekt „Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lesko na 2021 rok” został opracowany przez pracowników Urzędu i przedstawiony Radzie Miejskiej do zaopiniowania w lutym br. W Programie tym w ramach zapobiegania bezdomności psów – jako zupełną nowość – wprowadzono zapisy o możliwości dobrowolnego elektronicznego znakowania tzw. czipowania psów posiadających swoich właścicieli. Do tej pory obligatoryjnemu czipowaniu poddawane były tylko psy bezdomne wyłapywane z terenu gminy i przekazywane do schroniska.

Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiającą w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie właściciela. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest bardzo mały nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych - jest on wprowadzony podskórnie. Czip może działać nawet kilkanaście lat. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informację o właścicielu i zwierzęciu.
Czipowanie jest metodą identyfikacji zwierząt. Jest to przydatne w sytuacji gdy pies się zgubi, bowiem wszczepiony mikroczip nadaje mu tożsamość. Mikroczip jest wielkości ziarenka ryżu, zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny i wszczepia się go pod skórę zwierzęcia, najczęściej w okolicy szyi lub pomiędzy łopatkami. Jest to zabieg bezbolesny.
Wbrew panującemu przekonaniu czip nie jest urządzeniem GPS. Czip nie namierza psa, ale pozwala zidentyfikować zwierzę i dotrzeć do jego właściciela, dzięki danym zawartym w bazie.
Posiadanie przez zwierzę mikroczipu przynosi wiele korzyści i jest konieczne też z innych powodów. Oprócz łatwej identyfikacji psa, posiadanie wszczepionego mikroczipa jest niezbędne, gdy chcemy wyrobić paszport dla psa, konieczny jeśli zamierzamy podróżować ze zwierzakiem po krajach Unii Europejskiej. Wówczas do wyrobienia stosownego paszportu zgłaszamy się dopiero po zabiegu wszczepienia czipa. Obowiązek czipowania zwierząt w podróży dotyczy psów, kotów i tchórzofretek.

Dzięki wprowadzonemu przez Burmistrza Miasta i Gminy Lesko oraz Radę Miejską w Lesku programowi, już od maja br. możliwe będzie bezpłatne czipowanie psów właścicielskich. Koszty elektronicznego znakowania psów pokrywane będą przez Fundację „Wesoły Kundelek” oraz Gminę. Jest to bardzo istotne, gdyż w większości gmin w Polsce właściciele psów sami muszą finansować tego typu zabiegi, przy czym koszt zaczipowania psa kształtuje się średnio w Polsce od 50-150 zł.

Każdy właściciel czworonoga, któremu na sercu leży dobro swojego pupila, będzie mógł zgłosić się do Gabinetu Weterynaryjnego Pana Karola Kusala mieszczącego się w Lesku, przy ul. Piłsudskiego 48 i za darmo oznakować elektronicznie swojego psa. Wystarczy wypełnić wniosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa. Warunkiem jest ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia oraz  aktualne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Po zaczipowaniu dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela będą wprowadzane do Ogólnopolskiej Bazy Danych IDENTYFIKACJA.PL.

W Polsce w chwili obecnej nie ma obowiązku czipowania psów. Jednak trwają debaty odnośnie wprowadzenia obowiązkowego czipowania psów i dobrowolnego znakowania kotów na terenie całego kraju. Jak pokazują raporty pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli, w gminach brakuje odpowiednich programów, procedur znakowania czy sterylizacji zwierząt domowych, a działania gmin koncentrują się głównie na odławianiu zwierząt i przekazywaniu ich do schronisk bądź przytulisk.

Działania podjęte w Gminie Lesko w bieżącym roku w omawianym zakresie, niewątpliwie wykraczają poza przyjęty powszechnie stereotyp. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa spotka się ze strony mieszkańców z aprobatą i skutkować będzie jak największą liczbą zaczipowanych psów.

W miesiącach wakacyjnych planowana jest razem z Gabinetem Weterynaryjnym Karol Kusal w Lesku akcja czipowania psów na terenie całej gminy, w poszczególnych jej miejscowościach, połączona z coroczną akcją szczepienia psów. O jej terminach i szczegółach będziecie Państwo informowani w kolejnych publikacjach miesięcznika.


Zdj.: tractive.com