17 maja br. w Lesku miało miejsce cykliczne wydarzenie kulturalno - historyczne obchodzone w całej Polsce, czyli Noc Muzeów. Rozpoczęła się ona w Regionalnej Izbie Pamięci, gdzie zgromadziła się spora liczba widzów. Na wstępie zgromadzonych powitała dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku – Maria Petka-Fundanicz, która po kliku słowach wprowadzenia oddała głos Michałowi Michniewiczowi, gospodarzowi Regionalnej Izby Pamięci w Lesku. 

Michał Michniewicz podczas spotkania wygłosił prelekcję historyczną dotyczącą udziału mieszkańców Bieszczad w Powstaniu Styczniowym (któremu w tym roku mija 160 rocznica wybuchu). Mówca ze swadą nakreślił sytuację polityczną Polski tuż przed wybuchem Powstania Styczniowego. Sporo uwagi poświęcił mieszkańcom Bieszczad, którzy ochotniczo i bohatersko uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym pomimo, że miało ono miejsce na ziemiach zaboru rosyjskiego, natomiast Bieszczady znajdowały się pod zaborem Austro-Wegier. Osób z Bieszczad walczących o swoją ojczyznę z zaborcą rosyjskim było sporo, ale niestety tylko jeden powstaniec z tego terenu doczekał się niepodległej Polski: niektórzy zmarli na polu walki, inni śmiercią naturalną. 

Po przykuwającej uwagę, rzetelnie przygotowanej prelekcji Michała Michniewicza, zgromadzeni udali się do leskiej biblioteki, aby zwiedzić wystawę muzealną o charakterze multimedialnym zatytułowaną „Czas Leska”. W rolę gospodyni – prelegentki wcieliła się dyr. biblioteki Maria Petka-Fundanicz, która licznie przybyłej młodzieży prezentowała muzealne eksponaty i objaśniała ich ówczesne użycie.

Tekst: Remigiusz Ogonowski

Foto: Remigiusz Ogonowski, Dawid Lipka