Wielkimi krokami zbliża się kolejne wydarzenie realizowane w zakresie projektu ”Żywe obrazy leskiej historii” przez Bieszczadzki Dom Kultury w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.

Tym razem serdecznie zapraszamy na wieczór liryków miłosnych Adama Mickiewicza dla Henrietty Ewy Ankwiczównej.

Wieczór odbędzie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku w dniu 13 maja 2025 roku o godz. 16:00.

Podczas wydarzenia seniorzy z leskiego Klubu Seniora oraz uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy miejskiej bibliotece, czytać będą liryki Mickiewicza.

Odbędzie się również prelekcja na temat Henrietty Ewy Ankwiczównej, a całość dopełni mini koncert „liryczny” w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lesku.



A skąd powstała inspiracja do zorganizowania właśnie takiego wydarzenia?

Henrtietta Ewa Ankwiczówna była jedną z postaci związanych z historią naszej gminy. Henrietta urodziła się 1810 roku w Machowej, była córką hrabiego Stanisława Ankwicza i Anny z Łempickich.


Adam Mickiewicz podczas swojego pobytu w Rzymie poznał Henriettę, która oprowadzała go po uliczkach „Wiecznego Miasta”. Jednak bardziej niż pięknymi zabytkami Mickiewicz zachwycił się piękną dziewiętnastoletnią przewodniczką. Niestety ojciec Henrietty nie był przychylny na rodzące się między nimi uczucie uznając, że biedny poeta to nieodpowiednia partia dla jego córki. Henrietta wyszła dwukrotnie za mąż, a oba małżeństwa nie należały do zbyt udanych. Po babce Łempickiej z Balów odziedziczyła Średnią Wieś (w gminie Lesko) i przez pewien czas tu mieszkała. Dziś pałacu już nie ma - spłonął w 1946 roku. Natomiast z czasów, gdy mieszkała tu Henrietta, już jako pani Kuczkowska, został tylko pobliski drewniany kościółek.
Mickiewicz poświęcił Henrietcie wiersze „Do mego cziczerona” i „Do H***”.

Przypuszcza się także, że była ona pierwowzorem Ewy Horeszkówny z Pana Tadeusza i postaci Ewy z czwartej sceny III części Dziadów.

————
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE”