
Jednym z działań projektu ”Żywe obrazy leskiej historii” realizowanych przez Bieszczadzki Dom Kultury w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE, będzie spektakl pt. „Jedno życie leskie” autorstwa Jarosława Figury.
Spektakl oparty będzie na faktach które miały miejsce w cz. II wojny światowej i toczyły się w Lesku. Bohaterami będą Józef i Franciszka Zwonarz z Leska – Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, którzy przez ponad 2 lata ukrywali rodzinę żydowskiego lekarza Natana Wallaha pod podłogą warsztatu mechanicznego Pana Józefa. Dla reżysera Jarosława Figury głównym źródłem wiedzy o tej historii (obok książki „Gorzka wolność” Jafy Wallah) stał się żyjący nadal w Lesku syn Zwonarzy - Romuald oraz opowiedziane reżyserowi przez niego wspomnienia. Spektakl przedstawia wizję reżysera powyższych wydarzeń i bohaterskichczynów Państwa Zwonarzy. Cała fabuła spektaklu ukazana będzie w symboliczny sposób. Tworzywem teatralnym będą orzechy, nie przypadkowo, bo nazwa Lesko, pochodzi od leszczyny, stąd orzechy laskowe. Orzechy to ludzie Polacy i Żydzi. Niewątpliwym atutem spektaklu będzie fakt miejsca jego prezentacji, czyli Synagoga leska. Forma spektaklu to teatr plastyczny, w którym specjalizuje się reżyser, ma spowodować emocje i przeniesienie widza w tamte dramatyczne chwile. Mury Synagogi dodadzą dodatkowego klimatu. Muzykę, specjalnie dla Jarosława Figuryskomponowana Julia Owczarek. Reżyser wystąpi w spektaklu jako narrator.
Serdecznie zapraszamy na spektakl „Jedno życie leskie”, który odbędzie się 6 kwietnia (niedziela) w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku o godz. 19:00.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE”