
Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku 20 grudnia o godzinie 18:00 zaprasza do sali widowiskowo-kinowej na koncert „A gdy będzie już po wojnie”.
Podczas koncertu Artur Gotz w poetycki sposób opowie o II wojnie światowej 85 lat później, a w szczególności o Powstaniu Warszawskim, które upadło 80 lat temu. W czasie koncertu zabrzmią piosenki m.in. z szóstej płyty artysty „Litania piwnic 1944”, za którą twórca otrzymał odznaczenie „Dumni z Powstańców” w uznaniu zasług na rzecz zachowania pamięci o Powstaniu Warszawskim.
W programie zaprezentowane zostaną premierowe kompozycje Artura Gotza do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Wiatr”), Tadeusza Gajcego („Ponad nocą”), Józefa „Ziutka” Szczepańskiego („A gdy będzie już po wojnie”), Tadeusza Borowskiego („Ani wiersz, ani proza”) i współczesnych tekstów: Michała Zabłockiego, które opisuje zdobycie PAST-y oraz Artura Gotza ("Zbliża się godzina W."). Zabrzmi również niezwykła kompozycja Zygmunta Koniecznego, z którym Gotz rozpoczął współpracę w Piwnicy pod Baranami. Jest to kompilacja wierszy Czesława Miłosza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Ty, żyjący”) oraz piosenki Mateusza Pospieszalskiego, z którym Artur Gotz współpracował podczas realizacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w Teatrze Kamienica w Warszawie, a także oryginalna pieśń z czasów Powstania, czyli "Pałacyk Michla" Ziutka Szczepańskiego. Koncert obędzie się na chwilę przed Bożym Narodzeniem, dlatego zaprezentowana zostanie również wyjątkowa "Kolęda Katyńska" z muzyką Zbigniewa Preisnera, a na finał utwór Grzegorza Tomczaka "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos".
W warstwie muzycznej wykorzystane zostały współczesne aranżacje, a prostota formy znakomicie uwydatnia siłę poetyckiej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.
Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą jest Artur Gotz – wokalista, który nagrał sześć płyt, zagrał ponad 800 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, zafascynowany tematyką Powstania Warszawskiego i II wojny światowej. Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2024).
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Obrony Narodowej.
Produkcja: Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie
Wstęp wolny! Zapraszamy serdecznie.