Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013
„Budowa systemu zasilania w energie cieplna Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego w Lesku z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii” – projekt realizowany w ramach działania 2.2 Infrastruktura energetyczna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 wykonywana jest na podstawie „Opracowanej dokumentacji technicznej dla przyszłego projektu rozwijającego infrastrukturę turystyczną Gminy Lesko”, która była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC.
Całkowita wartość projektu – 23 378 442,54 PLN
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 3 214 915,23 PLN
Cele ogólne projektu:
- ograniczenie zanieczyszczenia środowiska w wyniku redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery;
- zwiększenie efektywności energetycznej i optymalnego wykorzystania energii cieplnej
Celem bezpośrednim projektu jest poprawa efektywności wykorzystania produkcji ciepła w powstającym kompleksie sportowo rekreacyjnym w Lesku poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Projekt swym zakresem obejmuje: budowę krytej pływalni, budowę wymiennika gruntowego, wymiennika żwirowego, montaż kolektorów słonecznych wraz z wykonaniem instalacji solarnej. Obiekt pływalni zostanie wyposażony w centrale odzysku ciepła z kanalizacji oraz układ pomp ciepła. Kryta pływalnia wchodzi w skład budowanego kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Lesku.
W skład zespołu wejdzie hala basenów, widownie, szatnie i natryski, pomieszczenia ratowników, pomieszczenia pomocnicze, korytarz i recepcja basenowa.
- Zagospodarowanie terenu - projekt (15,6 MB)
- Zagospodarowanie terenu - projekt dróg (4,9 MB)
- Rzut boisk (1,3 MB)
Budynek pływalni usytuowano w centrum Kompleksu Sportowo - Rekreacyjnego, przy promenadzie prowadzącej od strony stadionu w kierunku Sanu. W budynku wyeksponowano pasaż, poprowadzony od wejścia do hallu głównego prostopadle do promenady. W bryle budynku wyróżniono trzy zasadnicze części, nadając im odrębny charakter struktury budowlanej: halę basenów, odnowę biologiczną i część usługowo – administracyjną. Podział ten podkreślono materiałami elewacyjnymi.
W skład zespołu wejdzie hala basenów, widownie, szatnie i natryski, pomieszczenia ratowników, pomieszczenia pomocnicze, korytarz obutej stopy i recepcja basenowa. W hali basenów projektuje się basen pływacki 25x16m o zmiennej głębokości 1,8 – 2,0 m, basen rekreacyjny i lądowisko dla zjeżdżalni płaszczyznowej zaprojektowane jako jedną nieckę z wydzielonymi funkcjami (głębokość basenu w części rekreacyjnej wyniesie od 1,10 do 1,40 m, lądowiska 1,10 m), dwie zjeżdżalnie: zjeżdżalnia płaszczyznowa szerokości 2 m i długości ok. 20 m z lądowiskiem w niecce basenu rekreacyjnego oraz zjeżdżalnia rurowa długości ok. 60m z oddzielnym lądowiskiem głębokości 0,80 m, brodzik dziecięcy głębokości max. 0,60 m, wannę z hydromasażem.
Hala basenów będzie wyposażona w dwie widownie. Na poziomie plaży przy basenie pływackim projektuje się składaną widownię dla 112 osób, służącą osobom przebywającym w hali basenów w czasie zawodów. Jest ona przeznaczona dla zawodników, trenerów i osób towarzyszących w tym organizatorów, które będą mogły przebywać w hali basenów z zachowaniem odpowiednich procedur higieniczno – sanitarnych (przejście przez szatnie i węzeł natryskowy dla osób korzystających z niecek i ratowników, zmiana obuwia na czyste zdezynfekowane lub założenie ochraniaczy dla osób nie kontaktujących się z wodą basenową). W poziomie galerii zaprojektowano widownię dostępną z komunikacji ogólnej, przeznaczoną dla osób, które będą oglądały zawody nie wchodząc na płaszczyznę plaży. Pojemność widowni wynosi 140 osób + 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych.
W budynku zaprojektowano również „Zespół usługowy” i „Zespół odnowy biologicznej”, który składać się będzie z działu wodolecznictwa, działu elektrolecznictwa, działu światłolecznictwa i krioterapii, działu fitness i siłowni i pary saun fińskich. Dla tych działów przewidziano damski i męski zespół szatniowy z sanitariatami przystosowanymi dla pacjentów niepełnosprawnych w tym również na wózkach.
W dziale fitness i siłowni zaprojektowano salą ćwiczeń, w której wydzielono część gimnastyczną, wyposażoną w drabinki przyścienne, materace i ławeczki gimnastyczne, lustra oraz część wysiłkową (siłownię) wyposażoną w atlas 10-cio stanowiskowy, bieżnie, rower, stoper, twister, stojak ze sztangą i kompletem ciężarków. Dział będzie dostępny wyłącznie dla osób nie korzystających z basenu. Dla tego działu zaprojektowano również dwa ciągi szatni z natryskami i toaletami.
Dla saun przewidziano jednakowy układ szatni dla kobiet i mężczyzn z sanitariatami, natryskami i pomieszczeniami schładzającymi i wspólnym dla obu saun pomieszczeniem wypoczynkowym. Przy recepcji odnowy biologicznej zaprojektowano również pomieszczenie solarium. Zespół usługowy składać się będzie z salonu fryzjerskiego, sklepu i baru gastronomicznego.
Budowa Kompleksu Sportowo – Rekreacyjnego w Lesku wykonywana jest na podstawie „Opracowanej dokumentacji technicznej dla przyszłego projektu rozwijającego infrastrukturę turystyczną Gminy Lesko”, która była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC.